Erdek’te Yazlıkçı Olmak

Erdek’te Yazlıkçı Olmak

Yazlık nedir? Senenin büyük çoğunluğunu geçirilen özellikle Büyükşehirlerden bir süre ayrılıp temiz hava, deniz, kum, plaj olanaklarından faydalanıp bazen tatil, bazen yatırım amaçlı aldığınız konutta yaşamak.  Hatta ilerleyen yıllarda emekli olunca şehirdeki evi çocuklara bırakıp gelip yaşanılan yer haline gelebiliyor.

Bazı yazlıkçılar senede 10 -15 gün anca vakit bulurken, kimileride havalar ısınca nisan mayıs gibi gelip soğuyuncaya kadar eylül ekim aylarına kadar kalırlar.


Bu konutları alabilmek için çalışıp çabalamak akıl işi mi ? Benim düşüncelerime göre çok mantıklı gelmiyor.Her yıl vergisini ver. Bakımını, tadilatını, tamirlerini yaptır, ustalarla uğraş,  Aidat, elektrik, su, telefon, internet, tv düzeni, bisiklet tamiri ve bakımı, klima tamir ve bakımı gibi masraflarını da ödemek gerekiyor. Evin hanımları yazlığa gelmeleri ile birlikte temizlik ve yemek işine bir girerler, denizi plajı zor görürler. Yazlıkçıların yemek yapması ile ilgili  geçen bir yerde yazı okudum çok hoşuma gitti,

“Şu dünyada eğer herkesin bir görevi varsa, yazlıkçı teyzelerin en önemli görevi de balkonda taze fasulye ayıklamaktır. Ama kesinlikle mutfakta değil, balkonda!”

Ama iyi olan bir yanları da var tabii tatile gitmek istediğinizde anahtarınızı alıp hemen gidebileceğiniz bir rahatlığı var. Rezervasyon yok,  Hangi otel, yada nereye gitsem diye düşünmeniz de gerekmiyor. Önceden rezervasyon için Valizler dolusu elbise , havlu, özel eşyalar vb. götürmeniz gerekmiyor.  Çünkü zaten evinizde çoğu var.

Erdek yazlıkçılar için çok rahat bir yer (konuştuğum yazlıkçıların anlatımıyla) yaşlılar için genelde yokuş yok, her yer yürüme mesafesinde, her yerde market var, Haftanın iki günü pazar kuruluyor, Pazartesi ve Cumartesi günleri her türlü ucuz sebze meyve geliyor. Bazı yazlıkçılar görüyorum pazarda uzun yıllardır gördükleri pazar esnafı ile artık müşteri-satıcı değil, kanki olmuşlar.

Canınız sıkılıp kendinizi dışarı attığınızda bol bol temiz hava ile yürüyüş yapabilir, Gelenler bilir muhteşem deniz manzaralı ağaçların altında meşhur çay bahçelerinde keyif yapabilirsiniz. Hatta kimilerinin en büyük hobileri, aynı bölgede oturan arkadaşlarıyla çay bahçesine gidip okey oynamaktır. Böyle bir okey rekabetini hiçbir oyun salonunda göremezsiniz.

Tanımadığınız bir çok insanla saatlerce sohbet edebiliyorsunuz.

Erdek’te her keseye göre yazlık bulabilirsiniz. Genelde Çuğra tarafında daha uygun fiyatlarla sitelerde, yada kurbağalı tarafında daha lüks yazlık daireler bulabilirsiniz. Sitemizdeki Erdek Emlak ofislerini görmek için buraya, Emlak ilanları için buraya bakabilirsiniz. Yazlık alırken dikkat edin isteklerinizi iyi belirleyin, sizin için tatil ne? kafa dinlemeye gelipte bir eğlence mekanının disco-bar gibi yanından karşısından yazlık alıp gece sabahlara kadar çalan müzikten şikayet etmeyin almadan önce etrafı iyice araştırın, hatta benim tavsiyem buradan veya başka bir tatil yöresinden yazlık alacaksanız önce yazın 3-5 günde olsa orada bir otelde tatil yapın.

Türlü türlü yazlıkçı var…

Zengini var, fakiri var; kültürlüsü var, kültürsüzü var, görgülüsü var, görgüsüzü var; insanı var, insanlık semtine hiç uğramamışı var…

Tabii iyiler olduğu gibi kötülerde var, hiç bir şeyi beğenmeyenler, sürekli esnaflarla tartışanlar, Bizim orda bunu daha ucuza veriyorlar, yada bunun tamirini bizim memlekette daha ucuza yaptırıyorum, Bazen öyle tavırlar oluyor ki , kurallar, görenekler de rafa kalkıyor. Pek çoğu “Tatildeyim abi!… Bana her şey serbest!…” havasında oluyorlar. Sanki yazlık dairesinin tapusuyla ilçeninde tapusunu almış.

Birde yazın nasıl olsa villada yada bahçeli evde oturuyorum, çocukların canı sıkılmasın diye kedi, köpek gibi evcil hayvan alıp getirip yazın bakıp, yaz sonu giderken zavallı hayvanı burada bırakan tipler (insanlar diyemedim) var. yazık o hayvanlara yapmayın lütfen. bırakılan hayvanlar kışın büyük zorluk yaşıyor, çünkü sokakta yaşamaya alışık değiller.

Yazlıkçılarda bir de site, apartman içi sorunlar, dertler vardır.

20-30 günlüğüne gelinen yazlıkta en büyük sorun, “Yöneticiler yiyo abi!…” muhabbetidir. Yöneticilerden şikâyet, bir süre sonra yan komşudan şikâyete dönüşür. İddia ediyorum, yazlıklarda “iyi olunan komşular” birkaç ev ötedeki komşulardır. Çünkü yan komşularla olmayacak sorunlar yüzünden bozuşulmuş, uzaktaki komşu ile bir sorun yaşanmadığından iyi olunmuştur.

Yüksek sesle bağıra bağıra konuşmalar, dumanı savura savura mangal yakmalar, içip içip dağıtmalar, yüksek sesle müzik dinlemeler, kedi-köpek beslemeler, yazlıkların sorunlarındandır. Pek çok anlaşmazlık ve küslük bu konular yüzündendir. Lütfen etrafınızda yaşayan insanlarında buraya tatil ve dinlenmek için geldiklerini unutmayın.

Erdek’te benim konuştuğum yazlıkçıların çoğu mutlu sorunlar az, hatta geçen yıl başlayan doğalgaz kullanımı ile yazlık olarak kullanılan bir çok daire sahipleri, kışında oturmaya başladılar.

Gürcan Kanaoğlu