Erdek’te Sokak Köpekleri Sorunu!

Erdek’te Sokak Köpekleri Sorunu!

Erdek’te Son zamanlarda sayıları hızla artan sokak köpekleri halkımıza ve gelen turistlerimize sorun olmaya başladı.
Bugün akşam hava kararmadan saat 20:00 civarında sahilden yürüyerek Alevok otelden Erdek’e kadar geldim. Otelden çıkar çıkmaz irili ufaklı 5-6 köpek yanımdan geçtiler. Ardından 100 metre gitmeden 3 tane daha tek başıma yürürken aklıma geldi, seyahatte insanlar sıkılınca araba falan sayarlarya bende onun gibi köpek saymaya başladım. Erdek Cumhuriyet meydanına gelene kadar kaç tane oldu dersiniz?

Hadi tahmin edin. Tam 67 tane köpek saydım.

Sokaklar sadece biz insanlara ait değil. Toplumsal hayatta caddeleri, yürüdüğümüz sokakları, canlı cansız pek çok varlık ile paylaşırız. Sokakları paylaştığımız canlılardan biri de sokak köpekleridir.
Bende severim köpekleri ama bu kadarda çok olunca iş sevimsizleşiyor.
geçen yıllarda benim duyduğum 2 çocuk köpek ısırmasından bursa tıp fakültesine tedaviye gittiler. Burda bizim hastanede kaç kişidir onu sormak lazım
Artık yaz geldi, kışın spor yapmak yürümek , koşmak isteyenler stadyumu tercih ediyorlardı. Ama şimdi otellerde kalan bir turist veya yazlığı olan bir misafirimiz sabah sporu için çıktıysa helede köpeklere alışkın değilse yandı. koşarken biliyorsunuz köpeklerin çoğunda içgüdüsel herhalde bildiğim kadarıyla kaçanın peşinden giderler, köpekler kalabalıksa sizde panik yaparsanız başınıza çok kötü şeyler gelebilir Allah korusun.
Bu akşam tam öğretmen evi önünde 4 tane köpek vardı. Ben orada iken bu yazıyı yazmama sebep o zaten köpeklerden biri ne hikmetse pek yapmazlar ama 9-10 yaşlarında bisikletli bir çocuğa havlamaya ve peşinden gitmeye başladı, çocuk panikledi ve düştü yanlarından geçen birisi köpeği kovaladı ama çocuk büyük panik yaşadı. Eski orman kampı önünde de bisikletli bir çocuğun 2 köpek peşinden gittiler fakat bisiklet sürücüsü 15-16 yaşlarında olduğu için durdu ve onları kovaladı.

Başka bir konuda eskiden benim bildiğim kediler ve köpekler bir toprak yada kum bulur onu eşeler çukur açar ihtiyacını onun içine görür sonra tekrar örterdi. şimdi sabahları sokak ortalarında öbek öbek pislikler

Misafirlerimizden ve Halkımızdan aldığım sayfamızın iletişim mesajları kısmından , maille veya şahsen köpeklerden şikayet çok fazlalaştı

Belediyemizden bu konuda bir çözüm istiyoruz. Konu ile ilgili bir kaç kişiye şikayetimizi dile getirdik fakat Adalardan getirip bırakıyorlar,pazarcılar getiriyor, ne yapalım ?

Fakat bir çözüm bulunması gerekiyor . Sultan 2.Mahmut gibi “Sokak köpekleri tez elden toplana, teknelere konula ve Hayırsız Ada’ya bırakıla…”Bir ingiliz turistin sokak köpeklerinden kaçarken yüksek bir duvardan düşüp ölmesi ile vermiş bu kararı Sultan 2. Mahmut Erdek’te de Tavşanlı adayı söylüyor bazıları ama orada ölüme terkedemeyiz tabii ki
Ama başımıza kuduz gibi yakında Gönenin bostancı köyünde kuduz vakası var. – yada birilerinin canı yanmadan acilen bir formül istiyoruz.

Saygılarımla

Gürcan Kanaoğlu

Diğer yazıları