Erdek Tatil Köyü

Erdek Tatil Köyü

Tatil köyü düşünün, girişte resepsiyonda sizi güler yüzlü personel karşılıyor. Odanızın hazırlandığını söylüyor.sizi lobide misafir ediyor, Halinizi , yolculuğunuzun nasıl geçtiğini soruyor, çay kahve ikram ediyor, kısa bir beklemeden sonra odanızın hazırlandığını söylüyor ve bir belboy eşliğinde sizi odanıza gönderiyor. Odanıza giriyorsunuz belboy kısa kısa odanızda ihtiyacınız olan kullanacağınız televizyon, klima gibi cihazlar hakkında bilgi veriyor ve ufak bir bahşişle iyi tatiller diyerek yanınızdan ayrılıyor. Odanızda yatağınızın üstüne güzelce yerleştirilmiş 2 tane otelin ve bulunduğunuz şehrin ismi , resmi bulunan plaj havlusu, hoş geldiniz mektubu, otel tanıtımı, kuralları, broşürü olan bir sunum dosyası, ayrıca sabun, şampuan, bone, kibrit v.s tüm detaylar ihtiyaçlar düşünülmüş.

Hemen soyunup dışarı atıyorsunuz kendinizi olimpik havuzda animasyonlar danslar, yarışmalar , su oyunları, diğer büyük havuz sakinlik ve rahatlık isteyenler için , sürekli yanınıza güler yüzle yaklaşıp su oyunlarına katılmanız , futbol, voleybol benzeri oyunlar oynamanız için sizi ikna etmeye uğraşan animatörler bıraktığınız işlerinizi, yakınlarınızı, dertlerinizi düşünmek için vakit bulamıyorsunuz. (yiyecek içecek konusunu başka bir yazıya saklıyorum)
Akşamları anfi tiyatroda gösteriler , yarışmalar hatta bazı akşamlar gösteri sonrası sahneye balayı çiftlerini, o gün doğum günü olanları çağırarak kocaman bir pasta kestirip kesilen pastayıda bir içecek eşliğinde tüm misafirlere dağıtıyorlar.Tüm personel ve animatörler sanki mutluluk ilacı verilmiş gibi sürekli güler yüzlü sanki o otelde çalışmıyorlar tatile gelmişler size yardım ediyorlar.

Şimdi bunları neden anlattım?

Erdek’te tatil köyü yok! hele böyle bir tatil köyünün hayalini bile kuramıyorum.
tanımayanlar için söyliyeyim 25-30 senedir otellerin içindeyim ve onların işlerini yapıyorum, Bazen dertlerini, sorunlarını,yaptıklarını izliyorum, konuşuyorum, dinliyorum ,
Bize veya otellere ait web sayfaları ilgileniyorum oradaki şikayetleri okuyorum, Otellerin turizm acenteleri ile bağlantılarını sağlıyorum.
Erdek’te sezonumuz kısa hepimiz biliyoruz hatta birçok yatırımcının ve otelcinin en önemli bahanesi
ama uzatmak içinde çok fazla bir çaba harcadığımız söylenemez ,
Ege ve Akdeniz bölgesinde bir çok otel belli periyodlarda otellerini komple iğnesinden ipliğine bakıma alıyor, hatta binayı karkas inşaat haline getirip yeniden yaptıklarını söyleyebilirim.
Bizde otelcilerimizden bazıları hazırlıklara bile haziran sonunda başlıyor , boya yapmak bile zor geliyor.
Odasında televizyonu , kliması olmayan birçok otel var. Sorduğunuzda sezon kısa para kazanamıyoruz diyorlar.

Yatırım yapan ,reklam, tanıtım yapan , bir şeyler yapmak için çabalayan otellerde yok değil.
Yerel yöneticiler yıllardan beri her yaptıkları tanıtım , konser , etkinlik , reklam gibi hizmetlerin kaynaklarını otellerden karşılamaya çalıştılar , bazen abarttılar hatta bir otelci yolunacak kaz gibi mi görünüyoruz demişti.
Belediye Başkanımızdan konuştuğum bir çok otel işletmecisinin desteklediği bir şey isteyebilirim. Yatırım yapan otelcilerden örnek olarak su parasını, işgaliye bedeli buna benzer belediye hizmetlerinden ücret almamak veya düşük almakla ödüllendirmek , hiç birşey yapmayan otelini geç açanlarada fazlalaştırmak , denetimleri sıklaştırmak gibi bir yöntem uygulanabilir mi?
Zaten otellerin tabii belediye denetiminde olanların daha sık kontrol edilmesi taraftarıyım neden derseniz? Benim bildiğim duyduğum günlerce sıcak suyu olmayan , yiyecek , temizlik sorunu olan
oteller var.
Çok uzattım birde yukarıda bahsi geçince aklıma geldi. Belediyemizin biraz parası olursa anfi tiyatro yapalım Bütün tatil köylerinde anfi tiyatro var. bizde yok , yenisi yapılacak diye yıkıldı.Yenisini bekliyoruz.
Ne güzel tiyatrolar, konserler, stand up gösterileri olurdu .
Güzel Erdek’imizin güzel bir tatil köyü olması dileklerimle.
SEN ERDEK’SİN BÜYÜK DÜŞÜN
Saygılarımla
Gürcan KANAOĞLU

Diğer yazıları

Gürcan Kanaoğlu Letoonia Golf Resort Belek

Merak edenler için ( Bahsi geçen tatil köyü Letoonia Golf Resort Belek anılarımdan)