Erdek Otellerinde Acil Renovasyon Yapılması Lazım!

Erdek Otellerinde Acil Renovasyon Yapılması Lazım!

Erdek’te Turizm Bakanlığı ve belediye belgeli bir çok otel var. Bu otellerin bir çoğu 20-30 hatta 50 yıllık oteller,yıllar içerisinde ufak tefek bakımlar olsa da bir çoğu renovasyon istiyor.

Renovasyon nedir?

Sözlük anlamı Yenileme. Bir kentin bir bölümünün, bir yapının ya da yapının bir bölümünün koruma amacı ile yenileştirilmesi.

İnternet ortamında Tripadvisor, Google ve online satış acenteleri gibi yerlerden otellere gelen şikayetlere baktığımızda bir çok otele gelen şikayetlerin otel odalarının, mobilyaların, banyoların eskiliği ile ilgili olduğunu görüyoruz.
Yiyecek- içecek, servis, eğlence gibi diğer tüm alanlarda misafirlerin daha memnun olduğu gözlemleniyor.

Oteller artık yaşlandı ve yenileme gerekiyor,  Önümüzdeki yıllar için renovasyon süreçlerini tesislerimizin gerçekleştirmesi gerekiyor.

15 yılı aşmış otellerde artık renovasyon zamanı gelmiş demektir. Aynı zamanda artık misafirler daha temalı, öykülü tesisleri tercih ediyor.Hem daha teknolojik hem de tasarım olarak daha dikkat çekici yeni oteller müşterileri kendine çekiyor. Bir de turistler gittikleri tesisi hep aynı görmek istemiyor.

Ancak bu da zor çünkü otelin renovasyondaki bir oda maliyeti minimum 20-30 bin civarında . 30 odalı bir otelin renovasyonu bir milyonu bulur.  Otelci arkadaşlar bana kızacaklar, zaten sezon kısa bu renovasyonu hangi kaynakla yapacaksın.

Daha fazla turist çekebilmenin yolu hem güçlü turizm destinasyonlarına hem de kaliteli konaklama tesislerine sahip olmaktan geçiyor.

Otellerde 5 yılda bir ara, 10 yılda bir ana renovasyon

5 yılda bir yapılması gereken ara renovasyonda tekstil ürünleri, perde, havlu ve halıların değiştirilmesi, bine iç-dış boya gibi çalışmalar öne çıkıyor. 10 yılda bir yapılması gereken ana renovasyonda ise iç mimari değişiklikleri, modernizasyon, dış cephe, lobi ve odalarda güncel malzemelerin kullanımı gibi yenilikler öne çıkıyor. Oda kapı kilitlerinden müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek internet altyapısına kadar uzayan teknolojik değişikliklerde yenileme çalışmalarında ayrı bir öneme sahip.

Yıllardır deyim yerindeyse çivi bile çakılmayan oteller var.

Görüştüğüm otelci arkadaşların çoğu her sezon sonu bu yıl yapacağım diyorlar,  Bu yılda pek beklentim yok, Bir süredir zaten Türkiye’de ve Erdek’te yaşanan sorunlar yüzünden sürekli ertelenen renevasyonlar inşallah önümüzdeki yıllarda yapılır.

Gürcan Kanaoğlu