Zeytin Parasını Elerken Kaybediyoruz!

ZEYTİN PARASINI ELERKEN KAYBEDİYORUZ!

Zeytin seçme makinası

Zeytinin bakımı başlı başına bir iş. Bütün seneki bakımın başarısını bu zamanda görüyoruz. Tayfasıydı, seçmesiydi, kooperatifiydi, satmasıydı bambaşka bir maraton. Hepsinden alnımızın akıyla çıksak dahi hiç farkında olmadığımız bir noktada çok ciddi para kaybediyoruz. Hem de bu nokta ne bakım nede toplama, kaybettiğimiz nokta elek…

Bunun ne kadar ciddi bir durum olduğunu görmenin en basit yolu, eleğinizin 4. veya 5. boyundan çıkan zeytini tekrar eleğinize boşaltın, bakın bakalım hangi boylara zeytin gidecek? Bunu diğer boylarda da deneyebilirsiniz. Eğer elekten aldığınız boyun dışına zeytin gidiyorsa bilin ki o gün bedavaya çalıştınız. Bu kayıp o kadar ciddi rakamlara ulaşıyor ki, dökülen zeytine göre 1000 TL’de olur 30.000TL ‘de olur daha fazlada olur. Bunu sizin direkt cebinizden çıkan nakit para olarak düşünün. En son aşamaya kadar getirip topladığınız zeytinin, ufak bir makine hatası yüzünden çoğunu kaybetmeniz demek.

Peki ne yapmak gerek?

İlk ve en garanti çözüm doğru makine kullanımıyla olur. Örnek olarak şuan piyasada sıfır hataya yakın çalışan en iyi makine Aykul Zeytin Seçme Makinası. Özel olarak tasarlanan bu zeytin seçme makinasında serumlar demir kanallar içerisinde hareket ettiğinden serumlarda esneme olmaz aynı zamanda kalibrasyon bozulması yaşanmaz. Serumlar kolay kolay bozulmaz ve üretici firma garantisine sahiptirler.

Aykul Zeytin Seçme Makinasını özel bir makine olduğu ve emsalleri olmadığı için tek başına ele aldım. Bunun dışında V kayış seçme makinalarında randıman bana göre serumlulardan biraz daha iyidir. Ancak düzenli kayış ve kalibrasyon bakımı yapılmalı, temizliğine özen gösterilmelidir.

Diğer bir makine tipi olan serumlu zeytin seçmelerde en önemli konu üreticidir. Serumlar arasındaki kasnaklar, serumların durumu, kalibrasyonu ve makinanın çalışma hızına dikkat edilmelidir. Ayrıca yukarıdan zeytin verirken de dikkat edilmelidir ki biraz fazla verildiğinde serumlarda esneme olacağından en küçük boylara daha fazla ve büyük zeytin kaçabilir.

Bu izahatlar dan sonra karar sizin. Güçlü çiftçi güçlü ekonomi demek. Sadece sizler değil ülke ekonomisi de kaybeder. Mahsulümüz bereketli olur inşallah…