Yine Yaz Geliyor,Ağaçlar çiçek açtı

Merhaba

Uzun zamandır yazamıyorum işlerin yoğunluğundan

Yaz yine geliyor , Ağaçlar çiçek açtı. Çuğra sahil bandı o kadar güzel ki yeşilin her tonu gözükmeye başladı. Bu sene Erdek nasıl olacak acaba inşallah herkes için hayırlısı olsun.

Size geçtiğimiz yaz sonu bir anımı anlatmak istiyorum

Ekim ayında çalıştığım otele bir çift geldi Erdek’e ilk defa geliyorlar otelin önündeki ağaçlardaki kuşlar, havanın temizliği sahil bandında yürüyüş o kadar hoşlarına gitti ki konuşmalarımızdan ve yüzlerindeki gülümsemeden Erdek’e aşık oldular dedim. Akşam oldu güzel manzaralı bir yemek için nereye gidelim dediler çuğranın sonuna yeşilim’e gönderdim çok hoşlarına gitmiş, ertesi gün akşam yine balık yemek istiyoruz nereyi tavsiye edersin dediler Bir yer daha tavsiye ettim (onun ismini yazmıyorum) Orası da çok güzeldi fakat yeşilimde yediğimiz kadar yedik ama adisyon üç misliydi dediler.

15 gün sonra tekrar geldiler Erdek’e ilk gittiğimiz yer çok hoşumuza gitmişti, bu akşam oraya gidiyoruz dediler ertesi gün tekrar sordular , nereye gidelim hadi siz bulun gönderin nereye gitsinler kışın Erdek’te ne var? Hele yaş grubu daha gençler geldiği zaman ne diyeceğimi ne yapacağımı şaşırıyorum.

Artık ufak tefek çalışmalar başladı ağaçlar budanıyor, çimler kesiliyor, Birde Belediye Başkanımıza şifai olarak söylemiştim ama yine hatırlatayım ,kış ayları boyuncada en azından haftada bir şu süpürgeli araçlardan bir tanesi çuğra’nın sonuna kadar gidip gelse kışında otellere azda olsa müşteriler gelmeye başladı , Yürüyüş yapıyorlar. geziyorlar burası bizim misafir odamız. Birde kum eleme makinamız ne zaman çalışmaya başlayacak artık yavaş yavaş başlasa bence iyi olur gibime geliyor. Çok mu şey istedim Hıı birde bu son Kurbağalıdan kalanlardan birazcık misafir odamız olan çuğra’yada bişeyler yapsak ne kadar güzel olur.

Erdek eskilerin en cazip turizm merkezlerinden biriydi. şimdi neden olmasın?

Erdek’i bir marka gibi bir ürün gibi tanıtmalıyız. Ama bu ürünümüzü de markamızı da kusursuz bir hale getirmek zorundayız. onun için Erdek’i çok iyi bir şekilde analiz etmek zorundayız.

Bizim diğer tatil yörelerinden farklı nelerimiz var? halkımız turizmi destekliyor mu? Bunları analiz etmeliyiz.? topyekün bir seferberlik gerek.  Eğer ürününüz iyiyse, marka olmak çok kolaydır.Bir markanın tanınıyor olması önemlidir. Hep birlikte işbirliği içinde olmalıyız. . Erdek’e gelmenin Türkiye’de hatta Dünyada özel bir yere gitmek olması konusunda bir imaj,  insanların aklına yerleştirilmeli.

Dünyada öyle isimler var ki, o coğrafyadan bağımsız olarak isimleri biliniyor.  Erdek’inde böyle bir şeye ihtiyacı var. Çok güzel Kıyılarımız çok güzel bir doğamız var. İnanılmaz bir tarih birikimimiz var.

Konaklama tesislerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Tabii Devletinde yapması gereken şeyler var. Konaklama tesislerinin iyileştirilmesini sağlanması için ucuz teşvikler oluşturmak, ortak kullanım alanları geliştirmek, tarihi eserlerimize sahip çıkmak.Onları bir an önce gün yüzüne çıkartmak. Örneğin Erdek’in İstanbul’a yakınlığı ile ilgili doğal güzellikleri tanıtılabilir. Ama bir tercih yapmamız lazım.

Tüm dünya markalaşmanın önemini kavradı anladı.Erdek’in de bu konuda önemli adımlar atması gerekiyor.  Markalaşma konusundaki eksiklerimizi kapatmamız lazım.

Erdek’te ne yapıyoruz? Turist otele geliyor. al sana yatak,yemek, deniz veya havuz bak keyfine diyoruz sizce yeter mi? Hangi otelde farklı ne var? Erdek zaten Marmara bölgesinde olduğu için havalar Ege ve Akdeniz’e göre daha geç ısınıyor daha çabuk serinliyor o yüzden bizim bir an önce Kapıdağı’mızı , Tarihi eserlerimizi, havamızı, doğamızı  güzelleştirip bunu kullanmalıyız.

Yeni turistik işletmelerin yerel yönetim tarafından desteklenmesi gerekiyor. Yeni yatırımcılar bulup turizme katkı sağlayacak işletmelerin açılması sağlanmalı

Bugünlük bu kadar yeter

Hoşçakalın

Gürcan Kanaoğlu

Diğer yazıları