TARIM KİRECİ ZEYTİNDE NE İŞE YARAR?

TARIM KİRECİ ZEYTİNDE NE İŞE YARAR?
Tarım kireci özellikle bölgemiz toprakları gibi düşük tansiyonlu topraklarda çok büyük önem taşır. O kadarki bazı durumlarda uygulanmaması halinde topraktan hiçbir gübre alınamaz.

Peki nedir bu tarım kireci?

Tarım kireci magnezyum damarı bulunan kalsiyum kaynaklarından çıkarılan CaO (Kalsiyum oksit) formundaki madendir. Tarım kireci uygulanması toprağın tansiyonunu yükseltir. Ayrıca ağacı kalsiyumla besler ve topraktaki zarar etmenlerinin kontrolünü sağlar. Bu yüzden bu konuyu üç başlık altında anlatacağım.

Toprak pH (tansiyonun) yükselmesi

Genel bir bilgi olarak pH 5’in altında ve 8’in üzerinde hiçbir gübreden tam manasıyla randıman alamazsınız. İdeal pH ise 5.5 ile 6.8 dir. Bu aralıkta hemen hemen tüm gübreler yeterli organik madde de var ise çok iyi çalışır. Bizim bölgemizde yüksek pH pek görülmez. Bu yüzden düşük pH yani 5,5’in altındaki pH değerlerinde ise topraklarımıza ne gübresi atarsak atalım boşuna masraf yapmış oluruz. Çünkü bu pH ‘da hiçbir gübre tam randımanlı çalışamaz. Bu gibi durumlarda yapabileceğimiz tek şey önce toprak pH’sını düzeltmektir ki buda büyük oranda Tarım kireciyle olur.

Kalsiyum Gübrelemesi

Tarım Kireci en fazla kalsiyum içeren gübredir. Kalsiyum ise zeytinde azot tan sonra en fazla ihtiyaç duyulan elementtir. Aynı zamanda tarım kireci bünyesinde bir miktar Magnezyum bulundurduğu için toprağın element dengesini de bozmaz. Tarım kireci uygulamasıyla bir miktar magnezyum da vermiş olursunuz. Ayrıca Kalsiyum hareketsiz element sınıfındadır ve bitki tarafından teknik olarak sadece köklerden alınabilir.

Zarar etmeni kontrolü

Kireç genel olarak hastalık etmenlerini yok eder. Özellikle taban suyu seviyesi yüksek topraklarda oluşabilecek kök çürüklüğü ya da halkalı leke gibi birçok mantari etmenin toprakta barınmasına izin vermez. Bu yüzden taban arazilerde olan zeytinlikler mutlaka tarım kireci uygulamalıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi tarım kireci bünyesinde bir miktar Magnezyum bulundurduğu için toprağın element dengesini de bozmaz. Bu durum inşaat kirecinde yoktur. Bu yüzden asla inşaat kireci kullanmayın, fayda sağlayacağım derken toprağınıza daha fazla zarar verirsiniz. Kalsiyum yağışlarla kolayca yıkanabildiği için granül formundaki tarım kireci bir kademe daha iyidir.

Not: pH yerine bazı yerlerde tansiyon ya da tansiyon yerine pH olarak yazdım. Daha kolay akılda kalsın diye bu benzetmeyi kullandım yoksa teknik olarak bu şekilde ifade etmek doğru değildir.