Oteliniz Corona Virüse Hazır Mı?

Oteliniz Corona Virüse Hazır Mı?

Şimdi bu nasıl bir başlık dediğinizi duyar gibiyim. Tüm dünyanın bildiği bir gerçek var, Corona virüs yayılıyor. Allah’a şükür ülkemizde henüz bilinen bir vaka yok ama her an görülebilir. Oteliniz için bu olayla ilgili B planı – C planı yaptınız mı? Otelinde bu virüse karşı önlem almayı düşünenler yazının devamını okusunlar.

Corona virüs için öncelikli olarak ne yapmalıyız?

Öncelikle personel eğitimi çok önemli, bu konuda belirli periyotlarda tekrar tekrar eğitim toplantıları düzenlemelisiniz. Tekrar tekrar diyorum çünkü birçok eleman bunu kulak arkası edebilir, bu önemsemezlik hem onu hem sizi hemde çevrenizi etkileyebilir. Şimdiden, özellikle resepsiyon ve kat hizmetleri gibi gelen misafirlerle birebir ilişkili olan personel, tek kullanımlık eldiven kullanmalı ve bu personelin kullanacağı, dezenfekte edici ürünler verilmelidir.

Gelen misafirlerin de kullanabileceği yerlere dezenfekte ürünleri konabilir. Sonradan bulamama ya da pahalanma ihtimaline karşı az da olsa personeliniz ve mümkünse misafirler için de maske, eldiven gibi ürünler alıp bir kenara koyabilirsiniz.

Misafirlerin kullandıkları alanlar sık sık dezenfekte edilmeli, özellikle ortak tuvaletler, otelde mevcutsa hamam, sauna gibi yerlerde daha dikkatli olmalıyız.

Hijyen ile ilgili personelinizi ve misafirlerinizi eğitici bilgileri, otelinizde birçok yere duyuru olarak asın. Bu bildirilerde hijyen nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli ve sizin uygulamalarınız hakkında bilgi verin. Misafirleriniz için de bu uygulama kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar.

Yerel sağlık yetkililerinin en son düzenlemeleriyle ilgili personelinizi bilgilendirin. Giriş – çıkış işlemleri, bagaj işlemleri ve oda temizliği ile ilgilenirken eldiven taktıklarından emin olun. Ekibinize virüsün yaygın semptomlarını nasıl anlayacaklarını ve sonrasında ne yapacaklarını öğretin.

Bu yıl özellikle biraz daha dikkat! Kat hizmetleri ve temizlik personeline çok iş düşüyor. Eldiven ve maske kesinlikle şart. Personel kıyafetleri artık her gün değiştirilmeli, özellikle yiyecek-içecek ve kat hizmetleri personelleri.

Her yer dezenfekte edilmeli; sadece misafirlerin kullandıkları alanlar değil, personelin kullandıkları alanlar da dezenfekte edilmelidir. Bilhassa tuvaletler, asansörler, merdiven kollukları, masa, sandalye vs.

Coronavirus

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Coronavirüs belirti veren bir hastalıktır. “Corona virüs” ya da “Corona virüsü” olarak da geçen coronavirüsün belirtileri şöyle sıralanabilir: Kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.

Coronavirüsten korunma yolları nelerdir?

Coronavirüs, korunma yolları gripten korunma yollarına benzer. Bu hastalıktan korunmak için el hijyeni son derece önemlidir. Coronavirüs korunma yolları olan bir hastalıktır.  Eller mutlaka temiz tutulmalıdır.  Eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkündür.  Coronavirüs koruyucu maske kullanımı önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanarak bu hastalığın başkalarına bulaşması önlenebilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir. Kapı kollarına dokunulmamalı ve kapı kolları iyi dezenfekte edilmelidir. Tv kumandaları da risk grubunda.

Daha Ciddi Neler Yapabiliriz?

Otelimize bir elektronik ateş ölçer cihazlar alıp, her personeli ve gelen misafirleri kontrol edip, yüksek ateş olan personeli tedavi ve kontrol için hastaneye gönderebiliriz. Eğer gelen misafir özellikle yurt dışından geliyor ise karakol ve sağlık kurumu bilgilendirilebilir. Hatta imkanımız varsa geçici karantina bölümü bile oluşturabiliriz.

Check in yapan her misafire anket doldurtulmalıdır. Kimlik bilgileri, son 24 gün içerisinde “net olarak” hangi şehirlerde bulundukları, seyahat etmişler ise sefer sayısı ile birlikte yazmaları, mevcut herhangi bir rahatsızlıkları olup olmadıklarını beyan etmeleri ve ulaşılabilir cep telefonları veya acil durumda ulaşılabilir bir yakınının cep telefonu ve akabinde üsttekilerin doğruluğunu kabul ettiklerine dair imzaları ile birlikte bu anket formlarının saklanması gerekmektedir.

Tüm gıda girişleri kontrollü ve dikkatli yapılmalı hatta kapalı ambalajların dış kısımları uygun dezenfekte ürünler ile dezenfekte edilebilir.

Ve Allah Korusun Ülkemize, Şehrimize, İlçemize Gelirse.

Böyle bir olay gerçekleştiyse, tüm önlemleri aldınız ama tatil sizin bölgeniz için çok riskli olduysa, personelinize izin verip işler düzelene kadar kapıya kilit vurabilirsiniz. İnşaallah böyle bir durum yaşamayız.

Bizim ilçemiz Erdek otellerinin misafirleri genelde yurt içinden gelen misafirler olduğu için biraz daha rahat olabiliriz ama yine de olabildiğince hazırlıklı ve dikkatli olmakta fayda var.

Risk var fakat bizim otelimiz açıksa, oteli ucuza doldurmak yerine fiyatları arttırın, ne kadar az misafir olursa kontrolü daha iyi sağlarsınız.

Tam sezon başı içinizi karartmış olabilirim ama ülkemize gelmemiş olması gelmeyeceği anlamına gelmiyor, sürekli dikkatli olmak zorundayız. Nasıl aile fertlerimizi korumak için elimizden geleni yapıyorsak, otelimizdeki personelimiz ve misafirlerimiz için de elimizden geleni yapmalıyız.

Gürcan Kanaoğlu