JUNİO BLUE

JUNİO BLUE

12 Azot – 12 Fosfor – 17 Potasyum – 15 Kükürt – 2 Magnezyum – 0,5 Çinko – 0,01 Bor

Klasik gübrelemenin artan maliyeti ve eski randımanını verememesine karşın akılcı bir çözüm. Hem randıman hem de maliyet açısından çok başarılı olan bu gübrenin irdelemesini, piyasada daha öncesinden olmasına karşın yeni yapıyorum. Yazılarımı takip edenler bilirler ki bir ürünü denemeden, ürünün yaptığı işten emin olmadan, tavsiyesinde bulunmam. Bu söylemimden de anlaşılacağı üzere Junio’nun denemelerini yaptım ve randıman gerçekten çok çok iyi.

Peki bu gübrenin ne özelliği var?

Junio’nun en önemli artısı çok düşük maliyetli olması. 5-25 yaş arası ağaçlara 1 kg, 25 – 60 yaş ağaçlara 1,5 kg 60-100 yaş arası ağaçlara 2 kg ve 100 yaş üzeri ağaçlara 3 kg’ ye kadar kafidir.

Basit bir hesapla, piyasada bulunan en ucuz klasik gübre Şeker Gübredir. Şuan piyasada yer yer değişmekle birlikte ortalama çuval fiyatı 65 – 70 TL civarındadır. Şeker gübre, ağaçlar ufak ise ortalama 3 kg kadar kullanılır. Yani 50 ağaç için 3 çuval şeker gübre kullanmak gerekir. Bununda maliyeti 195 – 210 TL arasıdır. Ağaçlara bu uygulamayla Azot ve kükürt vermiş oluruz. Sadece iki element verilmiş olur.

Peki bu işi Junio ile yaparsak?

Aynı büyüklükte ağaçlara Junio ile ağaç başı 1 kg gübre uygulamak yeterli. Junio ortalama 85 – 90 TL çuval fiyatı, 50 ağaç fiyatı 170 – 180 TL fiyatı na denk gelir. Bu gübreyle ağaçlara Azot, Fosfor, Potasyum, Bor, Çinko, Kükürt, Magnezyum gibi hayati elementlerin hepsini bir kerede vermiş oluruz. Ayrıca içerisinde Dicyanamide bulundurması ve yavaş salınımlı olmasıyla hem halk arasında akıllı gübre dediğimiz kontrollü salınım özelliğine sahiptir. Yavas salınım özelliği, en hızlı yıkanan element olan azotun uzun süre tutunmasını sağlayarak çabucak yıkanıp gitmesine mani olur.

Peki yine de biz şeker gübre atmak istesek ve atsak gübreleme için yeterli olur mu?

Ne yazık ki olmaz. Çünkü zeytin bitkisine Azot gibi Fosfor ve Potasyum da mutlak gereklidir. Ayrıca Çinko ve Bor elementlerinin eksiklikleri çok sıkıntı yaratır. Magnezyum ve Kükürt elementleri de her bitkide olduğu gibi mutlak gerekli yardımcı element görevini görürler.

Bu önemli elementler hangi gübrelerde var?

15-15-15, Şeker gübre, Nitrat’lı gübreler, ÜRE, Magnezyum Sülfat, Kükürt, Çinko Sülfat ve Boraks gübrelerinde bulunan elementler, Junio içerisinde bulunmaktadır. Bir hesaplayın, bu gübrelerin sahip olduğu elementleri toprağa katmak için ne kadar para harcamamız gerektiğini… Junio kullanarak bu gübrelerin elementlerini bir kerede kullanmış oluruz. Hem de en ucuz gübreden ağaç başı maliyeti çok daha az bir rakama gelerek. Kısaca bu elementleriihtiva eden gübreleri tek tek alıp kullansak dahi yine de Junio’nun yaptığı işi yapamayız.

12-12-17 artı iz element düzeninde olması da Gübrenin zeytincilik için ideal olduğunun ibaresidir.

Özetle, Zeytincilik yapan bir çiftçi Junio’yu doğru dozda ve zamanda atarsa zeytinliğine gerekli olan tüm kimyasal gübrelemeyi yapmış olacak. Hem de Çok çok çok daha az maliyetle…

Tahir Taner