Erdek’in Temmuz Kaderi

Erdek’in Temmuz Kaderi

Erdek Plaj

Erdek’te son yıllarda turizm açısından hızla düşüşümüzü ne yazik ki üzüntü ile izliyorum. Erdek’e gelen turistler deniz, kum ve güneşten istifade ediyorlar. Ama bunun yanında kültür, sanat ve spor etkinliklerini arttırıp Turizm adına kayda değer bir şeyler yapılsa ,
Erdek’in adını duyuracak reklam kampanyaları yapılsa, örnek vermek gerekirse güzel bir televizyon dizisine sponsor olsak ne güzel olurdu. Televizyon kanallarında,magazin programlarında adımız bile duyulmuyor. internette tatil ve turizm kelimelerinde Erdek ismini 150-200 internet sitesi yapan birisi olarak ben bile bulamıyorum Bunlar gibi çok örnekler verilebilir.
Turizm sadece dinlenmek,güneşlenmek ve denize girmek değildir, Turistler yeni şeyler görmek,öğrenmek isterler, tatil dönüşü anlatacak bir öykülerinin olması gereken bir faaliyettir.
Bu sene Zeytinli Adamız açılacak inşaallah duyduğum kadarı ile hergün bir öğrenci gelen ziyaretçilere adanın tanıtımını yapacakmış ne kadar güzel ama adaya ve diğer tarihi eserlerimizin bulunduğu yerlere tanıtım tabelaları yapılsa o eserler hakkında tanıtıcı bilgiler hikayeler yazılsa hatta Erdek içindede bu tip tanıtım faaliyetleri yapılsa çay bahçelerindeki masalara ara sıra Erdek tanıtımı ile ilgili broşürler konsa harika olur.

Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi Erdek’in seyahat kategorisindeki 2004′ten 2012′ye durumu her yıl temmuz ayında doruk yapıyoruz tavanlara çıkıyoruz diğer zamanlar yerlerdeyiz ne arayanımız ne soranımız var. Bugün 25 mayıs 2012 otellerin büyük bir kısmı hala açılmadı! Hazırlığı bırakın Kapısı açılmamış işletmeler var.
Turizm işi ile uğraşanlar yılın 10-11 ayı sadece 1 ay kazandıkları ile geçinmeye çalışıyorlar. Eskiden 45 gün olan sezonumuz ne yazık ki artık 1 ayı bile bulmuyor bence,
Ne yapalım Erdek’in Temmuz kaderi
Bu yıl birde temmuz’un 20′sinde Ramazan geliyor aşağıdaki grafik tahminimce bu yıl dahada düşecek gibi geliyor.
Hayırlısı
Saygılarımla
Gürcan Kanaoğlu

Diğer yazıları