ERDEK VE GEMLİK BÖLGE ZEYTİNCİSİNİN ZEYTİN YAĞLARINA SENELERDİR HAKSIZLIK YAPILIYOR !!!

ERDEK VE GEMLİK BÖLGE ZEYTİNCİSİNİN ZEYTİN YAĞLARINA SENELERDİR HAKSIZLIK YAPILIYOR !!!

Erdek ve Gemlik bölgeleri ülkemizin, en kuzeyindeki ve yoğunlukla sofralık zeytin yetiştirilen zeytinci bölgeleridir.

Kapıdağ bölgesi keskin sınırlarla ayrılmasa da kendine has iklim koşullarına sahip özel bir bölgedir. Granit ana kayaca sahip Kapıdağ ayrıca süzek toprak tipinde, genellikle yamaç yapıda ve hafif asit toprak pH’sına sahip tam bir zeytinci bölgedir. Çok yüksek sıcaklıklara ve aşırı soğuklara maruz kalmaması ile zeytinciliğin yapılabildiği en uç sıcaklık sınırlarındaki zeytinci floralardan birisidir ( Harita üzerinden yapacağınız küçük bir inceleme ile bahsi geçen bölgelerin Toscano bölgesiyle aynı enlem derecelerinde olduğunu görebilirsiniz).

Peki Sofralık Zeytinin yağı nasıl elde ediliyor?

Sofralık çeşitler, yağlık çeşitlere göre daha titiz bakım ve koruma koşullarına maruz kalır. Bitki beslemesinden, budamasına, hasattan işlenmesine kadar sofralık zeytincilikte çok ciddi bir çalışma ve ilgi vardır. Sofralık zeytin üreticisi, zeytin ağaçları daha uyanmadan çalışmalarına başlar ve hasat bitinceye kadar bahçesine müdahale eder. Ağacın her yetiştirme dönemini ve ağacın fizyolojik durumunu titizlikle takip eder, gerek tabandan gerekse yapraktan mutlaka müdahalede bulunur. Mahsul olgunlaştığında ise hasat, yaygıların üzerine yapılarak mahsulün mümkün olduğunca toprağa temas etmemesine özen gösterilir. Genelde çiftçiler, hastalıklı ve/veya sinekten zarar görmüş (kurtlu) zeytini, yağın asidini artırdığını düşünerek yağlık zeytinlerden uzaklaştırır. Üst yağlık dediğimiz bu sınıf içerisine ebatları ufak olan sapasağlam sofralık zeytinler girer. Bu ufak zeytinler kızışma ve zararlanmanın en az olduğu kabul edilen zeytin kasalarıyla nakil edilirler. Yere düşmüş, bir şekilde daha öncesinden toprakla temas etmiş, zeytin sineği zararına maruz kalmış

(kurtlu) ya da sağlıksız zeytinler alt yağlık olarak değerlendirilir. Bu zeytinler ya yağhanelere satılır ya da sabun olarak kullanılır, yağı sıkılmaz (Bazı çiftçilerin zaman zaman zeytin sineği zararına uğramış (kurtlu) zeytinleri de üst yağlık zeytinlerin içerisine koyduğu olmaktadır. Ancak asla ve asla toprağa deymiş, bozulmuş zeytinler üst yağlık ile karıştırılmaz ve zeytin kasasından başka bir şeyin içerisine koyulmaz).