Erdek Turizmcilerine Mektup

Erdek Turizmcilerine Mektup

Erdek Plaj

 

Bir zamanlar Ankara’nın bir semtinde Hasan efendi isminde bir marangoz ustası varmış.

Hasan efendi çok çalışkan ve çok usta bir marangozmuş elinden her iş gelirmiş, ufak tefek aletleri testeresi,çekici,planyası ile harika işler çıkartırmış. Ustalığına güvenir çok fazla alet kullanmazmış,
O semtte yaşayan herkez onu tanır,bütün işlerini ona yaptırırlarmış, Yaz gelince müşterileri Erdek’e tatile giderler Hasan efendi işten başını kaşıyamaz onları çok kıskanırmış, Yıllar yılları kovalamış bizim Hasan efendinin bulunduğu semte birkaç modern marangoz atölyesi ve mobilya mağazaları açılmış, Modern aletleri ile hem daha hızlı hemde daha az işçilikle mobilya üretimine başlamışlar.
Bizim Hasan efendinin müşterilerinin çocuklarıda büyümüş ev bark sahibi olmuşlar Hasan efendinin klasik mobilyaları yerine yeni modern mobilyalardan alıyorlarmış, Hasan efendinin kendisi gibi bir kaç yaşlı müşterisi kalmış dükkanı artık masrafları karşılamadığı için satmış, emekli olup Erdek’ten bir yazlık almış Erdek’te yaşamaya başlamış.

Peki Bu hikayeyi niye anlattım ,hikayenin Erdek turizmi ile ne ilgisi var?

Erdek Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin en eski turizm merkezlerinden biriydi, O zamanlarda Erdek’e tatile gelmek , tatil yapmak büyük keyif ve mutluluktu, Erdek’te tatile gelenler dönüşte gururlanarak anlatırlardı Erdek tatillerini.

Ben yıllardır Erdek’i gözlemliyorum ,iyide bir gözlemci olduğumu düşünüyorum, çocukluğumda Erdek Hasan efendinin dükkanı gibi çok çalışırdı. yaz aylarında otellerinde , pansiyonlarında yer bulunmaz insanlar kumlarda , çimlerde yatardı.

Ama ne yazık ki işinizi geliştirmezseniz,büyümezseniz yavaş yavaş mum gibi sönersiniz, Erdek turizmide bence nasıl olsa müşteri geliyor,yaptığımız iş bize yetiyor mantığıyla mum gibi sönüyor.

Peki Ne Yapalım?

1- Kaliteli müşteri için önce kendi kalite standartlarımızı yükseltmeliyiz. Öncelikle şöyle düşünün ne verirseniz onun karşılığını alırsınız , ucuz yatırım,ucuz hizmet eşittir düşük müşteri kalitesi
Görüştüğüm Erdek’teki bazı turizmciler müşteri kalitesinin çok düştüğünden bahsediyorlar ama dönüpte kendilerine bakmıyorlar verdikleri hizmet Akdeniz’deki birçok pansiyondan daha düşük yıllardır tek çivi çakmamışlar otele.

2-Reklam-Tanıtım yapmazsanız oturup müşteri beklerseniz gelen kapı müşterisi ile büyüyemezsiniz. en basitinden Hala erdek’te web sayfası olmayan yada olupta ilgisizlikten yol kenarı tabelası gibi paslanmaya bırakılmış web sayfaları var. Broşür deseniz yıllar önce basılmış hatta yok.
En basitinden üzerinde otel ismi ve Erdek yazan bir plaj havlusunun maliyeti nedir? Hep söylüyorum Erdek’i bir marka gibi tanıtmalıyız.

3-Aslında en büyük reklamı otelden önce acenteler yapar ama acentelerle ne yazık ki çalışmıyoruz.
Acenteler hem işletmenin hemde tatil yöresinin reklamını tüm imkanlarını kullanarak(gazete,internet, radio gibi) yapıyor.

Şimdilik sonuç Hasan efendinin gençliğindeki Erdek’e dönmemiz için çok çalışmamız lazım

Saygılarımla
Gürcan Kanaoğlu

Diğer yazıları