BU ZAMANDA GÜBRE YA DA KİREÇ ATILIR MI?

BU ZAMANDA GÜBRE YA DA KİREÇ ATILIR MI?

Zeytin kireç

Havalar güzel gidiyor ve uzun süredir bahçelerde bir işle uğraşmıyoruz. Piyasaya gerek kooperatif gerekse diğer işletmeler gübre çeşitleri getirdi. Zaten gübrede kullanacağız. Pe ki şu zamanda gübre atılır mı?

Tarımda mücadele çiftçinin keyfine göre değil ağacın isteğine göre yapılır. Ağacın uyanık olması, toprak sıcaklığı, ağaca uygulama yapılacak elementlerin uygulama zamanı çok önemlidir. Ayrıca randımanlı çalışabilmesi için uygun toprak ve iklim koşullarının olması gerekir. Bu yüzden özellikle azotlu ve kalsiyumlu gübreler başta olmak üzere bu zamanda uygulama yapmak hem yanlış hem de risklidir. Ağacın kullandığımız gübreyi alamaması bir sıkıntı olduğu gibi alıp uyanması ve ardından soğuğa maruz kalması bambaşka bir sıkıntıdır. Nereden bakarsanız bakın gübre uygulamaları için Kapıdağ bölgesinde uygulama zamanı şubat’ın 15-20’sinden sonra olmalıdır. Aynı durum Tarım kireci içinde geçerlidir. Kireç çok çabuk yıkanabilir ve kullandığımız kireçten hiç fayda göremeyebiliriz.

Özetle, onca para ve emek verip hiç para kazanamamak mı yoksa emeğinizin ve harcadığınız paranın hakkını almak mı? Bu sizin kararınız. Sonra çıkıp ta “Artık gübrelerde iş yok; eski gübreler daha kuvvetliydi; gübre attım hiç işe yaramadı; gübre attım daha kötü oldu” demeyin. Hepimize kolay gelsin…

Tahir Taner