Zeytin de başfiyat 6 lira

Ürün alım tarihini öne çekerek 1 Kasım 2013 olarak belirleyen ve 52 bin ton ürün alım planı yapan Marmarabirlik’in yönetim kurulu, bugün yaptığı toplantıda alım fiyatlarını da belirledi.
Bundan 3 yıl öncesine kadar 32 bin ton seviyesinde gerçekleşen alım miktarını son iki yıldır 45 bin ton düzeyine taşıdıklarını belirten Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa; “Önceki senelerde ürün alım miktarlarında kalibre bazındaki ihtiyaç olan ürünün alınamaması satışlarımızı da olumsuz yönde etkiliyordu.
Yeni dönemde satış miktarlarında sağlanan artışlar, ürün alım politikaları ve ortaklar lehine açıklanan fiyatlar Marmarabirlik’in bugün yoğun talep görmesinin nedenleridir. Kampanyanın başından beri üreticilerimizi ezdirmeyiz demiştik. Alın terinin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Üreticimizin beğeneceği fiyatların oluştuğu kanaatindeyiz” dedi.
Kampanyanın Marmarabirlik için öneminin altını çizen Asa “Bu yıl için her bölgenin sıkıntısı farklı ve piyasa fiyatları tam olarak oluşmadı. Ayrıca, Marmarabirlik’in mevcut stok durumunu göz önüne alarak kurumu da sıkıntıya sokmayacak bir fiyat belirledik” dedi.
1 Kasım’dan bu yana 7 bin ton civarında ürün alımı gerçekleştirdiklerini söyleyen Asa “Ödeme planı olarak da tüm imkânlarımızı zorlayarak % 60 peşin olacak şekilde bir planlama yaptık. Kalan bakiyeler ise kampanya sonunda açıklanacak takvime göre mümkün olduğunca erken bir tarihte ödenecek. Tüm bunlar düşünüldüğünde gerek miktar, gerekse fiyat yapısı olarak ortaklarımızı da memnun edecek bir kampanyaya başlamış bulunuyoruz. Üreticimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
ÖDEME PLANI;
1- 15 Kasım 2013 tarihi dahil alınan ürün bedellerinin % 60’ı
    22 Kasım 2013 Cuma günü ödenecektir.
2- 29 Kasım 2013 tarihi dahil alınan ürün bedellerinin % 60’ı
    06 Aralık 2013 Cuma günü ödenecektir.
3- 13 Aralık 2013 tarihi dahil alınan ürün bedellerinin % 60’ı
    20 Aralık 2013 Cuma günü ödenecektir.
4- 27 Aralık 2013 tarihi dahil alınan ürün bedellerinin % 60’ı
     3 Ocak 2014 Cuma günü ödenecektir.
5- 28 Aralık 2013 tarihinden kampanya bitimine kadar alınan ürün bedellerinin % 60’ı kampanya bitim tarıhinden itibaren 10 gün içerisinde ödenecektir.
6- Bakiye kalan (%) 40 ürün bedeli ödemeleri kampanya bitim tarihinden sonra açıklanacaktır.
7- Yağlık (Barem Dışı 42 ve Yukarısı) ürün bedelleri, yukarıda belirtilen ödeme takvimi dahilinde tamamı ödenecektir. Yağlık fiyatları piyasa koşullarına göre revize edilecektir.    
Kampanya ve sonrası süreç içerisinde Birliğimizin mali durumu ve genel ekonomik koşullara bağlı olarak ödeme planı değişebilir.
Haber: Yeni Erdek Gazetesi