Yargı darbesi yapılmak istendi

rte-yargi-darbesi

Başbakan Erdoğan, son günlerdeki gelişmelerle ilgili olarak Dolmabahçe Ofis’te gazeteci ve yazarlarla bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşan Erdoğan, yolsuzluk iddia ve ithamlarını ciddiye aldıklarını ve gereğini yaptıklarını belirterek, hiç kuşkusuz milletin seçtiği hükümet ve onunla birlikte Türkiye’nin istikrarının hedefe konulduğunu söyledi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bunun şiddet ile karşısında durduk. Yolsuzluğun sadece kılıf olduğunu görerek, daha kapsamlı bir saldırı ile karşı karşıya olduğumuzun bilinciyle önlemlerimizi süratle devreye koymuş bulunuyoruz. Bu olayın olumlu bir yönü varsa, o da devlet içine sızmış, paralel devlet olma heveslisi bir örgütün neler yapabileceğinin tüm millet tarafından açıkça görülmesi oldu. Bu sürecin bana göre en önemli kazanımı budur. Savcının açıklamasının ardından HSYK açıklaması tehditin boyutlarını gözler önüne serdi. Şimdi tabii yargı, üst yargı, diğerleri; ‘Sayın Başbakan bu noktada üst perdede konuşuyor’ diyor. Siz üst perdede bu tür yargılamaları yaptığınız zaman bu ülkede yürütmenin başında olan insanların da herhalde söyleyeceği bir şeyler olacaktır. Biz de milletin iradesiyle geliyoruz. Siz oraya milletin iradesiyle gelmediniz. Siz atama ile geldiniz. Bir tarafta atama ile gelenler var, öbür tarafta milletin seçimiyle gelenler var. Eğer bu ülkede egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise milletin seçtiklerinin söylediği şeyler olacaktır. Bütün bunların yanında kararlarınızı verirken ‘millet adına’ diyorsunuz. Bu millet adına nasıl bir karar olacak bu da düşündürmektedir.”

“Yargı darbesi yapılmak istendi”

Başbakan Erdoğan, Türkiye’de bir “yargı darbesi” yapılmak istendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Eğer bu süreçte örgütsel mantık içinde örgüt içi hiyerarşi gözetilerek Türkiye’de bir yargı darbesi yapılmak istendi. Egemenlik milletten alınıp yargıya devredilmeye çalışıldı. Bunu gördük, biz buna karşı çıktık ve karşı çıkmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de hükümetler sadece sandıkla göreve gelir ve sandıkla da görevlerinden girderler. Millet iradesi dışında hiçbir gücün hükümet değiştirmesine biz asla izin veremeyeceğiz. Geçmişte ülkemize çok ağır faturalar ödeten bir kötü yolun açılmasına kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Karşı karşıya olduğumuz durum, Türkiye’nin istikrarını, istiklalini ve istikbalini ciddi şekilde tehdit eden bir hadisedir. Türkiye’nin geleceğinin karartılmasına, bağımsızlığının yıpratılmasına ve istikrarının bozulmasına izin vermeyeceğiz.”

“Küresel bir operasyon yapılma gayreti olmuştur”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları reformlarla birçok şeyi ortadan kaldırdıklarını ve ortadan kaldırmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Talepler bizler tarafından hiçbir zaman dışlanmadı. Her gelen talebi masaya yatırdık ve üzerinde müzakerelerimizi yaptık. Türkiye’de hiçbir siyasi parti, partimizin yaptığı çalışmayı kendi bünyelerinde yapmazlar. Bizim her hafta, 15 günde bir MYK toplantımız olur, Bakanlar Kurulu toplantımız olur ve hiç istikrarsızlık asla arz etmez. Her ay Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantımız olur. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı adı altında il başkanlarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclis başkanlarımızla oturur geniş bir toplantı yaparız” şeklinde konuştu.

Bunun dışında konulu olarak ilgili başbakan yardımcıları, bakanları ve birçok aydınları davet ederek yaptıkları görüşmeler, müzakereler ve toplantılar olduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Böyle bir ağın içerisinde 11 yıl hükümet ettik. Aynı şekilde 30 Mart sürecine hazırlığımızı sürdürüyoruz. Burada da bütün adaylarımızı seçerken bütün bu hassasiyetlere dikkat ederek adım atıyoruz. Meselemiz şu; ülkemiz üzerinde küresel bir operasyon yapılma gayreti olmuştur. Fakat ben hamdediyorum ki bu operasyon erken ortaya çıktı ve bu operasyonu da bizler hayırlısıyla atlatacağız. Şer zannedersiniz hayır olur ve her olanda hayır vardır. İnşallah bu olayın sonunun da ülkemiz için hayırlı olacağı inancındayım. Sorularınızla birlikte toplantımızın çok daha verimlilik kazanacağına inanıyorum. İlginize teşekkür ediyorum.”