Sponsor arayışı sürüyor

Sponsor arayışı sürüyor.

KYZİKOS
Kyzikos kazı evi yapımına sponsor arayışı devam ediyor.
Erdek’teki yaklaşık 3 bin yıllık Kyzikos Antik Kenti’nde 2006′dan bu yana devam eden kazı çalışmalarında kazı evinin yapımı için destek ve ilgi bekleniyor.
Kyzikos Antik kentinin gün ışığına çıkarılması için yürütülen kazı çalışmalarında, Bakanlık onayına karşın kazı evi yapımı bir türlü başlatılamadı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, yürütülen kazı çalışmalarına gerekli kazı evi için kamulaştırma yapmasına ve projesi büyük ölçüde hazır olan tek katlı kazı evinin inşası için yaklaşık 150 bin liralık maliyeti karşılayacak bir veya birkaç sponsor gerekiyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kazı Başkanı, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Koçhan, ”İnşa edilmesi gereken kazı evinin yapılacağı alan olan 32×15 m’lik bir alan. İçinde, kazıda çıkan DSCF2502 eserlerin müzeye teslim edilinceye kadar korunacağı depo, çıkan malzemelerin çizimlerinin yapılacağı ve değerlendirme çalışmalarının yapılacağı çalışma odası ve kazı ekibinin barınacağı bölümler yer alacak. Daha önce kazı evi için bazı firmalara başvurduk, ancak olumlu yanıt alamadık. Zaten bildiğimiz kadarıyla Kazı evine yapılan masrafın %60-%70 i vergiden düşülebiliyor.” dedi.
8 senedir Kyzikos kazılarının başında bulunan Doç. Dr. Nurettin Koçhan, “Bize gerçekten Kyzikos’u seven, bizim kadar Kyzikos’a bir şey yapmak isteyen insanlara ihtiyacımız var. Kazı evine herkes bir çivi çaktığında, Kyzikos sahasında bir kazı evi olacak, bazı şeyler daha güzel programlanacak ve bizler daha rahat çalışacağız” dedi.

Haber: Erdek Doğuş Gazetesi