Kyzikos eserleri kaderine terk edildi

Kyzikos eserleri kaderine terk edildi
Güney Marmara’nın antik çağa damga vurmuş kent devleti KYZİKOS bölgenin en önemli turizm değeri. Kyzikos’un MS 1. yüzyıldan 4. yüzyıla kadar büyük depremlerle tekrar tekrar yıkılması ardından kentin tamamen terkedilmesi nedeniyle toprak altında çok büyük bir kent olduğu gibi gün ışığına çıkarılmayı bekliyor.
Erdek eski kaymakamlarından Reşit Mazhar Ertüzün’ün kendi çabasıyla Kyzikos’la ilgili çalışmaları ve bu konuda yayınladığı KİTABI şimdilik en önemli kaynak olarak başucu eseri. Kyzikos kazıları yaklaşık 20 yıldan bu yana her yıl periyodik olarak yaz aylarında 2 ay gibi kısa sürede gerçekleştirilirken alınan yol ne yazık ki henüz yüzde bir bile değil.
Kyzikos tan çıkarılan antik dönem sonrası buluntuların açık hava müzesi olarak ayrılan yerde muhafaza altına alınması ve Erdek meydan ve sokaklarında başıboş bir şekilde bırakılması nedeniyle tahribata uğraması Erdek sakinleri ve ziyarete gelen vatandaşların tepki ve şikayetlerine neden olmaya devam ediyor.
Erdek Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi kurulması için çabalar yetersiz kalırken .Buluntuların Bandırma Arkeoloji müzesinde ve iSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ depolarına kaldırılması nedeniyle gözlerden gün ışığına çıkartılmayı bekliyor. Özellikle müze alanının genişletilmesi için yazışmalar sürerken Bandırma Arkeoloji müzesinde yer darlığı nedeniyle çevre köylerde yollarda bahçelerde bulunan tarihi eserler kaderlerine terkedilmiş durumda.

Haber: Erdek Doğuş Gazetesi