Telefon Dolandırıcıları Hala Çalışıyor. Lütfen Dikkat

TELEFON DOLANDIRICISI 2 KİŞİ TUTUKLANDI
Balıkesir İlçe Jandarma Komutanlığı unsurlarınca icra edilen “Önleyici Kolluk Faaliyetleri” esnasında;
Araç trafiğinin az olduğu Bigadiç ilçesi Yağcılar mahallesinden peş peşe dört defa ticari taksi geçmesi üzerine durumdan şüphelenilerek, Bigadiç ilçesinden Yukarıçamcı mahallesi istikametine giden ticari taksi durdurulmuş ve yapılan kimlik kontrolünde araç içerisinde İ.G. (78 yaşında) isimli şahıs olduğu görülmüştür.
İ.G. isimli şahsın heyecanlı olması ve tedirgin davranışlar sergilemesi üzerine nereye gittiği sorulmuş olup İ.G. isimli şahıs kendisini Başkomiser olarak tanıtan bir şahsın telefonla aradığını, adının altın hırsızlığı olayına karıştığını bildirdiğini, kendisini Komiser olarak tanıtan şahsın talimatıyla Bigadiç ilçesi Yukarıçamcı mahallesinde bulunan evinde bekleyen ve kendilerini Komiser olarak tanıtan iki şahsa 12.000 TL. para verdiğini, anılan şahısların verilen paranın yetersiz olduğunu söylediklerini, kendisinin bankada bulunan 30.000 TL. parasını da bankadan çekerek Yukarıçamcı mahallesinde evinde bekleyen şahıslara teslim etmek üzere götürdüğünü söylemiştir.
Gerekli tedbirler alınarak İ.G. isimli şahsın Bigadiç İlçesi Yukarıçamcı mahallesinde bulunan evine gidildiğinde iki yabancı şahsın evin önünde bekledikleri görülmüş olup, şahıslar görevli Jandarma devriyesini fark etmeleri üzerine kaçmaya çalıştıkları esnada yakalanmışlardır.
Yapılan kimlik kontrolünde şahısların Şanlıurfa ili Havran ilçesi nüfusuna kayıtlı H.A. ve M.A. isimli şahıslar oldukları tespit edilmiş, şüphelilerin üzerlerinde yapılan aramada 12.000 TL. para bulunmuş ve Cumhuriyet Savcısının talimatı ile mağdur İ.G. isimli şahsa teslim edilmiştir.
Gözaltına alınan H.A. ve M.A. isimli şüpheliler adli makamların talimatı ile tutuklanarak Kepsut Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir.

Polis ekiplerinden filmleri aratmayan operasyon.
Balıkesir’de film gibi operasyon! Dolandırıcılar neye uğradığını şaşırdı.
Kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, polis ekiplerinin yapmış olduğu takip sonucu film sahnelerini aratmayan operasyonla yakalandı.
Ülke genelinde kendisini POLİS/SAVCI ve benzeri olarak tanıtan PKK, KCK, FETÖ, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine para aktarımı sağlandığı suçlaması altında bulundukları iddiasıyla; ilimizde ikamet eden yaşlı veya yalnız yaşayan kişileri hedeflerine alarak telefonla arayan dolandırıcıların, insanlar üzerinde korku ve panik yarattıkları, bunun üzerine vatandaşlarımızın banka hesabındaki parayı çekerek ayrıca ikametinde bulunan ziynet eşyalarını ikamete gelen kendisini polis olarak tanıtan şahıslara verdikleri veya arayan şahısların yönlendirmesi ile park, çöp konteyneri, araç altı, hastane vb. yerlere bıraktırma şeklinde dolandırıcılık olaylarının artış göstermesi üzerine yürütülen titiz çalışmalarda vatandaşlarımızın bu tür olaylarda mağdur edilmemesi yönünde kapsamlı çalışma başlatılmıştır.
3 ÇETE MENSUBU DA TUTUKLANDI
Altıeylül Bahçelievler Mahallesinde yaşayan yaşlı vatandaşı ağına düşüren (Dolandırıcı) örgüt elemanları 650.000 TL değerinde ziynet eşyalarını, banka kasasından aldırdıkları, Dolandırıcıların ağına düştüğü yaşlı vatandaş, kendilerinin belirlediği yere altın poşetini bırakmak isterken, konu hakkında bilgi alan Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Dedektifleri operasyon için harekete geçti. Dolandırıcı şahısların Balıkesir iline beyaz renkli Volkswagen marka araç ile geldiklerini tespit etti. Polis Ekipleri şahısların yakalanması yönünde giriş ve çıkış noktalarını kontrol altına aldı. Dolandırıcıların ağına düşen yaşlı vatandaş çaresizce elinde bulunan 650.000 TL değerindeki ziynet eşyalarını çete üyelerine teslim etmek üzere iken 3 dolandırıcı, polis ekiplerinin yaptığı film gibi operasyon sonucu yakalandı. Polis ekipleri yakaladıkları 3 çete üyesini Asayiş Şube Müdürlüğüne getirdi.
Dolandırıcılık suçundan yakalanan 3 çete mensubu çıkartılmış oldukları Adli Makamlarca tutuklanarak Balıkesir L Tipi Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.