Taner Yıldız”Enerjide 2014 hedeflerimiz”

Bakan Yıldız, elektrikteki kurulu gücün geçen yıl yaklaşık 11,3 milyar liralık yatırım tutarıyla 7 bin megavat civarında arttığını söyledi. Geçen yıl 137 yeni santralin devreye alındığını vurgulayan Yıldız, “Bu Türkiye’nin tarihinde 1 yılda yapılmış en büyük ve en yüksek miktardaki yatırımdır” diye konuştu.

Geçen yıl elektrik ve doğal gaz fiyatlarında değişiklik yapılmadığını anımsatan Yıldız, bu konudaki son düzenlemenin 15 ay önce gerçekleştirildiğini ifade etti. Bakan Yıldız, böylece Türkiye’nin AB üyesi ülkeler arasında elektriği en ucuz kullanın 3 ülke arasına girdiğini, doğal gazın en ucuz kullanıldığı ülke olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin TANAP’taki hisselerini yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarma konusunda mutabık kaldıklarını dile getiren Yıldız, elektriğin senkronu ve kalitesiyle ilgili Avrupa’ya yönelik bütün uygunlukları aldıklarını söyledi.

Elektrik piyasasının serbestleşmesiyle ilgili geçen yıl ciddi mesafeler aldıklarını ifade eden Yıldız, elektrik dağıtımının yaklaşık 13 milyar dolar bedelle özelleştirildiğini kaydetti. Bir kısım özel şirketin zaman zaman zorluklar yaşadığını anlatan Yıldız, sektörü hep beraber kalkındırmak istediklerini belirtti.

Afşin-Elbistan’daki kömür rezerviyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldız, “Katar, Çin ve Japonya’dan oluşan farklı şirketlerle müzakereye açtık. Şu anda Katar’ın çok daha istekli ve önde olduğunu görüyoruz. Buna rağmen Birleşik Arap Emirlikleri, 2014 yılında böyle bir yatırım kararı alabileceklerini belirttiler” diye konuştu.

Elektrik üretimindeki özelleştirmelerin devam edeceğini anlatan Yıldız, ocak ve şubat aylarında yeterli rakamlara ulaşılırsa 4 santralin özelleştirilmesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Yıldız, geçen yıl Uzanlar’ın Türkiye aleyhine 23,5 milyar dolar tazminat talebiyle açtığı Libananco Davası’nın Türkiye lehine sonuçlandığını anımsattı.

Bakan Yıldız, enerji verimliliğinin gündemlerinden hiç düşmeyeceğini vurguladı.

Geçen yıl devreye alınan enerji yatırımlarını değerlendiren Yıldız, geçen yıl 2 bin 680 megavatlık HES’in, 227 megavatlık çöp, biyogaz, atık ısı, jeotermal kaynağın, 499 megavatlık RES’in devreye girdiğini bildirdi. Yıldız, devreye giren yeni tesislerle Türkiye’deki santral sayısının 909’a çıktığını ifade etti. Yıldız, “Önümüzdeki yıllarda bu denli büyük rakamlar göremeyebiliriz. Şuana kadar yatırım portföyüne baktığımızda bunu gösteren rakamlar var” dedi.

Taner Yıldız, Türkiye’de ilk santralin 1902 yılında kurulduğunu, geçen 100 yılda 31 bin 845 megavatlık yatırım gerçekleştirildiğini, geçen 11 yılda ise 100 yıllık bu yatırımlardan daha fazla yatırım gerçekleştirildiğini ve 32 bin 199 megavata ulaşıldığını bildirdi. Yıldız, “11 yılda önceki 100 yıldan daha fazla yatırım yapıldı” diye konuştu.

Yıldız, enerjideki yatırımların denetimi ve idaresi için bakanlık personelinin son 10 yılda yaklaşık 800 bin kilometre mesafe katettiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

“Son 10 yılda işletmeye açılan yenilenebilir santralleriyle beraber toplam 12 milyar liralık her yıl doğal gaz ithalatının önüne geçmiş olduk. Eğer bu yatırımları yapmasaydık 2013 yılında doğal gaza 12 milyar dolar fazla ödeyecektik.

Son 10 yılda işletmeye açılan bu santrallerin toplam 49 yıllık imtiyaz sürelerini dikkate aldığımızda da geleceğimize çok ciddi bir katkı koymuş oluyoruz. 600 milyar liralık doğal gaz ithalatını önümüzdeki lisans süresi boyunca tasarruf etmiş olacağız.”

Türkiye’nin iletim hattı uzunluğunun 1,1 milyon kilometreye ulaştığına dikkati çeken Yıldız, bunun Avrupa’nın en uzun 2, dünyanın en uzun beşinci büyük şebekesi anlamına geldiğini söyledi.

Petrol arama faaliyetleri

Bakan Yıldız, Türkiye’de 50 şirketin kara ve denizlerdeki 364 ruhsatlı alanda (401 bin kilometrekare) petrol ve doğal gaz arama faaliyetinde bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl 95 arama ve tespit, 73 üretim olmak üzere toplam 168 kuyu açıldığını, 267 bin metre sondaj gerçekleştirildiğini bildiren Yıldız, açılan kuyu sayısında bir önceki yıla göre yüzde 6 artış sağlandığını bildirdi. Yıldız, geçen yıl açılan kuyuların 42’sinde petrole, 5’inde doğal gaza rastladıklarını ifade etti.

Türkiye’de günlük ortalama 46-48 bin varil üretim yapıldığına işaret eden Taner Yıldız, geçen yıl ki toplam üretimin 2,4 milyon ton olduğunu bildirdi. Yıldız, geçen yıl gerçekleşen ham petrol ve doğal gaz üretiminden 465 milyon liralık kaynağı Hazine’ye aktardıklarını kaydetti.

Madencilik

Bakan Yıldız, 2012’de madencilikte 4,2 milyar dolar olan maden ihracatının geçen yıl 5,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Yıldız, ihraç edilen maden ürünü grupları arasında doğal taş ürün grubunun yaklaşık yüzde 44’ünün doğal taş, yüzde 34’ünün metalik cevherler, yüzde 16’sının endüstriyel minerallerden oluştuğunu ifade etti.

2002 yılında 100 bin metre olan kamu-özel sektör maden arama sondajı miktarının, 1 milyon 500 bin metre düzeyine ulaştığını belirten Yıldız, bu rakamı daha da artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Jeotermalle alakalı 91 sahayı yatırımcıya devrettiklerini anlatan Yıldız, 1 milyar liranın üzerindeki bir geliri ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Yıldız, jeotermal uygulamalar açısından konut ısıtmasında 90 bin konut eşdeğerine çıkılacağını, elektrik üretiminde ise 311 megavatın yakalanacağını dile getirdi.

taneryildiz