Taksilerde, gazete ve peçete bulundurulacak

Erdek Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Fatih Payal, Çalışma Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumunun, şoförlerin mesleki yeterlilik standardını belirlediğini söyledi.
Yeni uygulama hakkında bilgi veren Payal, “Taksi şoförleri bundan böyle müşterilerinin rahatlığı için aracında günlük gazete, dergi ve peçete bulunduracak” dedi.
Çalışma Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen mesleki yeterlilik standardına göre taksi şoförünün, trafik kurallarını, gerektiği gibi uygulayacağını, müşterinin isteği doğrultusunda araç içinde havalandırma, ısı ve müziği ayarlayacağını belirten Başkan Payal, “Müşteri inince araçta bir şey unutmuş mu diye bakıp, varsa taksi durağına bırakacak. Taksimetreyi kontrol edip, aksaklık varsa düzeltecek. Gerekirse emniyet kemerini takması için müşteriye ikazda bulunacak” diye konuştu.
Taksicilerimiz standartlara uysun
Şoförün, müşteriden adres bilgisini aldıktan sonra taksimetreyi açıp, gidilecek güzergahı şehir haritası veya navigasyonla belirleyeceğini, yol, mesafe ve zaman hakkında müşteriyi bilgilendireceğini söyleyen Payal, “Taksimetrede yazan ücreti alıp, para üstünü müşteriye verecek; perakende satış fişini kesecek. Binişte müşterinin büyük eşyasını bagaja koyup, ayrılırken teslim edecek” diye konuştu.
Payal, açıklamasında taksi şoförünün diğer özelliklerini de şöyle anlattı: “Taksi şoförleri, temel düzeyde hesap yapabilmeli, acil ve stresli durumlarda soğukkanlı ve sakin olmalı. İletişim kurduğu kişilere karşı güler yüzlü, nazik ve hoşgörülü davranmalı. Kişisel bakım ve hijyene dikkat etmeli. Yola çıkmadan ekipmanları kontrol edecek. Aracın dış temizliğini yapacak ve patlak ya da kesik lastik var mı diye kontrol edecek.”

taksilerde gazete

Haber: Yeni Erdek Gazetesi