Sosyal medya cinsel hayatı öldürüyor

Dünyanın en eski ve saygıdeğer tıp dergilerinden birisi olan The Lancet‘de bugün yayınlanan bilimsel bir makalenin sonuçları, İngilizlerin cinsel yaşamlarındaki düşüşü akıllı telefon kullanımındaki artışa bağlıyor. Makale, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların ve e-postaların yatak odalarına kadar sokulabilmesine izin veren telefonların cinsel soğukluğa neden olduğunu söylüyor.

Makaleye konu olan araştırmada Birleşik Krallık‘ın İngiltere, İskoçya ve Galler bölgelerinde yaşayan 15 binin üzerinde (6293 erkek ve 8869 kadın) katılımcıya ulaşılmış. Yaşları 16 ile 44 arasında değişen bu katılımcı grubu üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, bir ay içindeki cinsel birliktelik genel ortalamasının 5′in altında olduğu sonucuna ulaşılmış (erkekler için 4,9; kadınlar için 4,8).

Araştırmanın yürütücüsü, University College London öğretim üyesi Dr. Catherine H. Mercer, ulusal libidodaki düşüşü ‘modern teknolojiler’e bağlıyor. The Drum‘a konuşan Dr. Mercer, “İnsanlar tablet bilgisayarlarını ve akıllı telefonlarını yatak odalarına taşıyor ve Facebook’a, Twitter’a erişmek, e-postalarını cevaplamak için kullanıyorlar” diyor.