Abdullah Şenol Kapıdağ’da Seçim Çalışmalarına Devam Ediyor.

Abdullah Şenol Kapıdağ’da Seçim Çalışmalarına Devam Ediyor.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkan adayı Abdullah Şenol dün tüm Kapıdağ mahallelerini gezerek hem projelerini anlattı hemde üreticilerin merak ettikleri soruları yanıtladı.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şenol, listesinde yer vereceği isimlerle birlikte  Mehmet Ali Yağcı, Mehmet Taşdelen,Kudret Yangal, Adnan Canbaz ve Mustafa Saçıl´ın yanı sıra delege adayları eşlik etti. Ocaklar Mahallesinden başlayan çalışma diğer mahallelerde devam etti.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

Suni gübrelerde geçen yıla göre % 100 oranındaki fiyat artışları nedeniyle bu yıl ortaklarımıza 2019 yılı ürün bedellerinden kesilmek koşulu ile ve faizsiz akıllı gübre, organik gübre, zirai ilaç ve bakırlı ilaçlar dağıtılacaktır. Bu yıl hava şartlarının uygun gitmemesi ve bahar aylarında başlayan aşırı yağmurlar nedeniyle çiçek neslinde ve daha sonra karabiber yanığı, mantar hastalıkları ve zeytin sineği zararlıları nedeniyle rekolte beyanlarımıza göre bölgemizde % 64 ürün kaybı yaşanmıştır.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

Yine bu yıl en çok konuştuğumuz konu zeytin sineği zararlıları oldu. Bir kısım ortaklarımız uçakla yapılan ilaçlamanın buna neden olduğunu savunduklarından Nisan 2019 ayında Erdek merkezde ve kırsal mahallelerimizde ilgililerle görüşerek uçakla ilaçlama yapılıp yapılmaması hususunda referandum yapacağız. Referandum neticesine göre uçakla ilaçlama yapılıp yapılmayacağına karar vereceğiz.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

Müstahsilimizin bütün yıl bin bir zahmetle ürettikleri ve hasat ettikleri zeytinlerinde bir gelir kaybı da zeytin elemede yaşanmaktadır. Zeytin eleme yerleri ve teknik araçları elekleri bulunmayan ortaklarımız eleme bozuklukları nedeniyle irili ufaklı zeytin teslimatlarında kiloda 1,00 – 1,50 lira gelir kaybına uğramaktadır.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

Son iki yılda özellikle merkez ortaklarımıza ve kırsal mahalle ortaklarımıza sunduğumuz zeytin eleme makineleri ile faydalı olmaya çalışıyoruz. Büyük kırsal mahallelerimiz olan Ocaklar, Düzler ve Karşıyaka mahallelerimizde kooperatifimiz aracılığı ile arsa veya zeytinlik alarak buralarda zeytin alım yerleri ve en az 4 – 5 eleğin ve seçme tablalarının bulunduğu zeytin seçme, eleme yerleri yapmayı planlıyoruz.

Erdek Zeytin kooperatifi seçim

1952 yılında kurulan ve 67 yıldır zeytin üreticisine başarıyla hizmet veren kooperatifimiz ortaklarının malıdır. Bundan sonrada gelecek nesillerce daha da büyüyerek, kooperatifimiz bağlı bulunduğu Marmarabirlik ile birlikte el ele yoluna devam edecektir. Bugün Türkiye de bulunan 500 büyük firma içinde 347.nci sırada yer alan Birliğimiz Bursa da 500.000 metrekare arsa üzerinde136.000 metrekare kapalı alanı ve kooperatifleri ile birlikte 78.000 ton zeytin depolama kapasitesi ile başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.Yönetimimiz Marmarabirlik camiası içinde el ele yoluna devam edecektir.Ortaklarımızın zeytin üreticimizin hak ve menfaatlerini korumak, savunmak ve zeytin gelirlerini arttırmak için canla başla çalışacağız. İşi ehline verin, sizlerden 4 yıl daha kooperatifimizi sevk ve idare etme müsaadesi istiyoruz.Desteklerinizi bekliyoruz.”