Marmarabirlikten üreticiye gübre desteği

Sofralık zeytin alımlarını 11 Ocak 2013 tarihinde bitiren ve 137 milyon liralık 44 bin 550 ton ürün alımıyla rekor kıran Marmarabirlik, ürün bedeli ödeme takvimini açıkladıktan sonra şimdi de ayni kredi miktarlarını belirledi.
Marmarabirlik’in gübre dağıtımı için belirlediği alt kredi limiti 600 lira olarak açıklandı.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu, kredi limitlerinin ortakların son üç yılda teslim ettikleri ürün miktarına göre belirlenmesini kararlaştırdı. Ayrıca, teslim ettiği ürün miktarı 600 liralık alt limite ulaşmayanlara da, bu limitten kredi verilecek. Ortakların üç yılda teslim ettikleri ürün miktarına göre kredi rakamları da yükselebilecek.
Birlik olarak üreticimizin yanındayız
Marmarabirlik Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, “Bu yıl rekor kırarak 137 milyon liralık ürün alındığını bildirildi.
Ödemelerin kredi kullanmaksızın öz kaynaklarla yapıldığını kaydeden yönetim kurulu, “Kampanyanın hemen ardından, tarımsal girdi maliyetlerinin ana kalemi olan kimyevi gübre konusunda ortaklarımızı desteklemek amacıyla yaptığımız bu uygulamayı, ileride olanaklarımız ölçüsünde zirai ilaçta da gerçekleştireceğiz. Marmara-birlik’in bu uygulaması aynı zamanda kimyevi gübre piyasasına da bir denge getirmektedir. Talebin yoğun olduğu bir dönemde uygun fiyatla ve ürüne endeksli ödeme nedeniyle gübre fiyatlarının yükselmesini de önlemiş oluyoruz” dedi.
Gübre almak isteyen Marmarabirlik ortakları, bağlı bulundukları kooperatiflere yapabilecekler.
Haber: Yeni Erdek Gazetesi