İş sağlığı ve güvenliğine uymayan yandı

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık’ ta yürürlüğe girdi. Ancak yasanın getirdiği yaptırımlar tam anlaşılamadı.
“İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartları” ile ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planları birbirine karıştırıldı. İşyerleri, dernekler, apartmanlar ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planlarını bu ay bitirmek zorunda. Aksi halde geç kaldıkları her ay için 5 bin 929 lira ceza verecek.
50 kişiden az işçi çalıştıran için ‘uzman’ ve ‘hekim’ şartında süre var ancak 1 işçi bile olsa tüm işyerlerinde ‘risk değerlendirme’ ve ‘acil durum’ planı şartı başladı. Planı olmayan Şubat’tan sonra her ay 5 bin 929 lira ceza ödeyecek.
Kimse hazırlık yapmış değil
Kapıcı çalıştıran apartmandan markete, büro işyerinden kamu işyerine kadar herkes ‘iki planı’ da bu ay içinde hazırlamazsa ceza kesilecek. Şubat cezası 4 bin 312, sonraki her ay için 5 bin 929’ar lira olacak. Buna karşın kimse hazırlık yapmış değil.
Bilindiği gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık 2012 itibariyle çalışma hayatına girdi.
Yasa, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartını takvime bağlıyor. Buna göre söz konusu personeli çalıştırma şartı; “50 ve daha fazla çalışanı olan tüm işyerleri için 30 Aralık 2012’de, 50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise 30 Haziran 2013’te.”
50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu işyerleri için 30 Haziran 2014’te başlayacak.
Yasada yer alan risk değerlendirmesi ve acil durum planlarının bütün işyerlerinde bu ay (Ocak) içinde yapılması gerekiyor. Yapılmaması halinde risk değerlendirmesi için 3 bin 234, acil durum planı için bin 78 lira idari para cezası uygulanacak. Takip eden her ay için toplamda 5 bin 929 lira ceza tahakkuk edecek. Kapıcı çalıştıran apartmandan marketlere, büro işyerlerinden kamu işyerlerine kadar yaklaşık 1,5 milyon işyerine ceza kesilebilecek.
Bir işçinin bile çalıştığı özel/kamu işyerlerinin tamamı 30 Aralık 2012 itibariyle bu yükümlülükleri yerine getirmek zorunda. Ancak işçi çalıştırmayan esnaf işyerleri, cezaevi atölyeleri, TSK, Emniyet ve MİT’e ait işyerleri kapsam dışı sayılıyor.
HaBER: Yeni Erdek Gazetesi