Hastanede ‘KOAH´ etkinliği

Hastanede ‘KOAH´ etkinliği

Hastanede ‘KOAH´ etkinliği
Dünya KOAH Günü nedeniyle Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi´nde özel bir etkinlik gerçekleştirildi.
Tüm kliniklerde ve poliklinik katında Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Nurcan Özgen ve Hemşire Nergiz Yüren tarafından hastane personeline, hasta ve yakınlarına KOAH hastalığı hakkında farkındalığın arttırılması, bilinçlendirilmesinin sağlanması amacıyla eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı.
Eğitim Hemşiresi Nurcan Özgen ve Hemşire Nergiz Yüren, 21 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle yaptıkları konuşmalarında “KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltahaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Türkiye´de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin % 61.5´i KOAH kaynaklı.

Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.” ifadelerine yer verdi.
Hastanenin poliklinik katında kurulan stantta, Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Soner Sarı ve Müdür Yardımcısı Meral Eroğlu´da katılarak etkinliğe destek verdi.

Hastanede ‘KOAH´ etkinliği
Haber : Tuncay Ertan-Yeni Erdek Gazetesi