Gribi Bunlarla Yenin

Hastanelerin dolup taşmasına neden olan H3N2 virüsüne karşı bitkilerin gücünden faydalanın

grip

IHLAMUR: Grip denilince ilk olarak aklımıza gelen bitkilerden biri de ıhlamurdur. Yapılan çalışmalarda ıhlamurun içerisindeki bileşenlerden bazıları iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerinin de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediği ve bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğu görülmüştür.

 

ADAÇAYI: Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen bir başka bitki ise adaçayıdır. Özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla çay şeklinde (kesinlikle kaynatılmadan) adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması önerilmektedir.

 

ZENCEFİL: Soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi ve tedavisinde yararlı olacak bu iki bitkinin yanı sıra zencefilin yararları, beklenen etkinin desteklenmesi bakımından önemlidir. Bilimsel çalışmalar zencefil içerisindeki bazı bileşenlerin kuvvetli iltihap giderici etkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır.

 

KARANFİL: İçerisinde bulunan uçucu özellikteki öjenol, ağız ve boğaz mukozası yangılarında yangı giderici; bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve ağrı hissini hafifletici olarak etki göstermektedir. Bu nedenle, özellikle öjenol taşıyan Seylan tarçını kabuğu ile birlikte soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da çayının gargara olarak uygulanması yararlıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda uçucu yağının antibiyotiklerin etkinliğini artırdığı gösterilmiştir.

 

KARABİBER: Top ve toz formlarındaki karabiber meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu bilinmektedir. Bilhassa boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilmektedir. Ayrıca yürütülen çalışmalarda bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici, kanserleşmeyi önleyici etkileri bildirilmektedir.

Gripten nezleden ya da soğuk algınlığından korunmak için sürekli ilaç kullanmak,böbrekleri ve karaciğeri yıprattığını biliyor musunuz? Doğal besinlerle, vücut direncinizi yükseltip hastalıklara karşı sağlığınızı koruyabilirsiniz.Bazı besinler gribe yakalanmayı engelleme konusunda önemli yararlar sağlıyor. Bu kışı  gripsiz geçirmek istiyorsanız Boş Yere Antibiyotik Kullanmayın..

  • Vitaminlerden A, C, E ve minerallerden de selenyum ve çinko gibi minerallerin alımı, griple savaşmada etkili.
  • A vitamini içeren başlıca gıdalar; Balık, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, roka, dereotu, maydanoz, tere, brokoli, ıspanak, havuç gibi besinler olarak sıralanıyor.
  • C vitamini içeren gıdalar arasında ise; sivri biber, turunçgiller soğan, kereviz, kivi gibi yiyecekler var.
  • Bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta gibi gıdalar da E vitamini içerek yiyecekler olarak biliniyor.
  • Selenyum mineralini içeren yiyecekler; turp, mantar, sarımsak ve balık.
  • Et, peynir, yumurta, kuru baklagiller ve kepekli tahıl ürünleri de çinko mineralini içeren besinler.