Facebook çocuklar için harekete geçti

Mark Zuckerberg bu yılın başlarında yaptığı açıklama ile Facebook’un tüm mesajları şifreleyeceğini duyurmuştu. O günden bu yana dünya çapındaki otoriteler Facebook’u bu yola girmemesi konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Tüm mesajların şifrelenmesinin özellikle kötü niyetli kişilerin çocukları hedef almasını kolaylaştıracağı belirtiliyor. Devletlerin çocukların cinsel sömürüsünü içeren davaları araştırabilmelerini engelleyebileceği belirtiliyor.

Uçtan uca şifreleme: Facebook çocuklar için önlem alıyor!

Facebook uçtan uca şifreleme teknolojisine geçiş yaptığında kötü niyetli kişiler için işlerin kolaylaşacağı düşünülüyor. Ancak, Facebook’un küresel güvenlik sorumlusu Antigone Davis ise çocuklar için özel önlemler aldıklarını belirtiyor.

Facebook’un ilk hedefi zararlı kişilerin çocuklar ile iletişime geçmesini engellemek olacak. Alakasız bir hesap çocuklara mesaj göndermeye başladığında Facebook bu hesabı incelemeye alacak. Benzer şekilde Instagram’da da küçüklerle iletişim kurmaya çalışan hesaplar incelenecek.

Daha önce birçok kişinin engellediği hesapların çok daha hızlı inceleneceği belirtiliyor. Tabi, kötü niyetli kişilerin mesaj göndermesi beklenmeyecek, yapay zekanın gücünden yararlanılarak fotoğraf ve yorumlar taranacak.

Şu anda bu önemlerin çocukları korumak için yeterli olup olmadığı bilinmiyor. Facebook uçtan uca şifrelemeye başlamadan önce çocukların güvenliğini sağlamak için uzmanlar ile yakın bir çalışma yürüttüğünü belirtiyor.