Zeytinliadayı bu yıl içinde turizme açacağız

Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, ilçemiz ile ilgili çeşitli konular hakkında gazetemiz aracılığı ile halkımıza bilgi verdi.
Zeytinliada konusu
Zeytinliada’nınarkeopark durumuna getirilerek, turizme açılması için çaba harcadıklarına dikkati çeken Kaymakam Kaygısız, şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi Zeytinliada’daki Meryemana Kilisesi’nin üstünün polikarbon kaplanması başta olmak üzere adada yapılacak bazı işlerin ihalesini, Balıkesir İl Özel İdare Müdürlüğü yaparak, yüklenici bir firmaya bırakmıştı. Yüklenici firma aslında, şartname gereği bu işleri geride bıraktığımız eylül ayında bitirip, teslim etmeliydi ama olmadı. Bu yaz aylarında, antik Zeytinliada’da, Doç. Dr. Nurettin Öztürk’ün başkanlığındaki ekip tarafından son yıl kazıları gerçekleştirilecek. İçinde bulunduğumuz 2013 yılı içinde Zeytinliada’yı turizme mutlaka açacağız.”
Yeni yapay resif projesi ertelendi
Erdek Körfezi’ne geçtiğimiz yıl 540 yapay resif bıraktıklarını, buna bağlı olarak da körfezdeki balık popülasyonunda önemli ölçüde çoğalma görüldüğünü vurgulayan Kaygısız, şöyle konuştu:
“Gerek bilim adamlarının gözlemleri ve gerekse benim dalışlarımda belirlemelerime göre yapay resifler, çok yararlı oldu. Erdek Kaymakamlığı ve Erdek Balıkçılar Derneği işbirliğiyle Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na başvurarak, onlardan alacağımız destekle körfezimize 540’ın üzerinde yeni yapay resifler atmayı plânlıyorduk. Ancak Tarım Bakanlığı, bir süre önce Edremit Körfezi’ne 3 bin adet yapay resif bırakıldığına, bu resiflerin yararlı olup olmadığı konusunun 3-5 yıl gözlenmesinin uygun bulunacağı kararına varması nedeniyle Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na başvurmadık.”
Adalarla bağlantımız çok iyi
Erdek ilçesinin, Avşa, Marmara ve Paşalimanı ile deniz bağlantısının son yıllarda mükemmel olduğuna işaret eden Kaymakam Kaygısız, şu değerlendirmede bulundu:
“2011-2012 döneminde, 365 gün, Erdek’ten adalara, GESTAŞ firmasına ait araçlarla her gün sefer yapıldı. Yaz dönemindeki yoğunluğa göre bu seferler, birkaç sefere çıktı. Kısacası, son dönemlerde Erdek-Adalar seferlerinde en küçük bir sıkıntı yaşanmaması bir yana her yönüyle çağdaş bir ulaşım hizmeti verildi.”
Kaymakam Kaygısız, Erdek’e bağlı köy yollarında da hiçbir sıkıntı bulunmadığını belirtti.
Turizm sezonundan umutluyuz
Bu yılki turizm sezonundan yine umutlu olduklarının altını çizen Kaymakam İsmail Kaygısız, “Turizm, Erdek için vazgeçilmez bir olgudur. Önümüzdeki yaz aylarında da ilçemizde yoğun bir turizm hareketliliği bekliyorum” diye konuştu.
Spor salonumuz hizmete girdi
İlçedeki 500 kişilik spor salonunun, gençlerin ve vatandaşların hizmetine girdiğine dikkati çeken Kaymakam Kaygısız, şunları söyledi:
“Eğer programları uygun olursa, 2-3 Mart tarihlerinde ilimize gelecek olan Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, spor salonumuzun yanı sıra eğitim-öğretime başlayan 100 öğrencilik ana okulu ve 35 yataklı yeni devlet hastanemizin resmi açılışını yapmalarını bekliyoruz” dedi.
Erdekspor’un başarısından mutluyum
Erdekspor’un, bu sezon elde ettiği başarılı sonuçlardan mutlu olduğunu da belirten Kaymakam Kaygısız, “Fırsat buldukça Erdekspor’un maçlarını izliyorum. Takımımızın, bu yıl şampiyon olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Önder Balıkçı-Yeni Erdek Gazetesi