Erdek Ticaret Odası Başarıya Doymuyor

Kısa adı GMKA olan Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sundukları projenin “Erdek Turizm Master Planı” isimli bir proje olduğunu açıklayan Erdek Ticaret Odası Meclis Başkanı M. Ali Tetik, projenin hibe desteği almaya hak kazandığı müjdesini verdi.
GMKA tarafından hibe desteği almayı hak eden proje hakkında bilgi veren Erdek Ticaret Odası Meclis Başkanı M. Ali Tetik, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Destek Programı Kapsamında 41.550TL hibe desteği almayı hak eden projesinin isminin “Erdek Turizm Master Planı” projesi olduğunun altını çizdi.
Bu projenin, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile Ortak yürütmeye hak kazandığımız 3.cü, başvuru değerlendirmelerinde ise Balıkesir-Çanakkale Bölgesinde en yüksek puanı alan proje olma özelliğini taşıdığına dikkat çeke Tetik, 30 Ekim 2012 tarihinde sözleşmesini imzaladığımız 3.cü projemiz olan “Erdek Turizm Master Planı” adlı projemize başlıyoruz hatırlatmasında bulundu.
ETO Meclis Başkanı Tetik, devam eden konuşmasını şöyle sürdürdü: “Erdek Turizm Master Planı Projesi Erdek Ticaret Odası tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2012 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı çerçevesinde yürütülmektedir. Proje, Erdek’in turizm sektöründe rekabet gücünü arttırarak bölge kalkınmasında turizm sektörünü öncelikli sektör haline getirmeyi öngörmektedir. Bu amaçla proje kapsamında ilçe turizmini geliştirmeye yönelik bir araştırma çalışması gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada Erdek ilçesinin 2023 turizm vizyonu, stratejik hedefleri ve bu  vizyon ile stratejilere ulaşılmasını sağlayacak somut önerilere yer verilecektir. Bu çalışma ile Erdek ilçesi turizm sektöründe yatırım ortamının iyileşmesi ve sektörel gelişmenin planlı bir şekilde hız kazanması beklenmektedir.
Turizm sektörünü Erdek’in öncelikli sektörü konumuna getirerek ve 12 aya yayılması sağlanarak orta ve uzun dönemde bölgeye gelen yerli ve özellikle yabancı turist sayısında artış sağlanması hedeflenmektedir. Turist sayısının artışıyla birlikte bölgede hizmet sektöründe oluşacak arz sayesinde bölgedeki turizm işletme sayısında da artış yaşanması öngörülmektedir. Bu sayede bölgedeki istihdam düzeyinde artış yaşanacak olup bölgenin turizm sektöründen elde ettiği gelir ve turizm sektörünün ilçe ekonomisi içerisinde payı artacaktır. Erdek Ticaret Odası olarak, üyelerimize ve halkımıza en iyi hizmeti sunmayı hedef olarak belirledik. Bu yolda 2 büyük adım daha attık.”     Taygun Ertan-Yeni Erdek