Kaygısız; bu sene Erdekte zeytinde yok yılı yaşanıyor

Erdek zeytinciliği bu yıl büyük hüsran yaşıyor. Zeytin sineği başta olmak üzere olumsun mevsim koşulları, Erdek zeytininde yok yılı olmasına yol açtı.
Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, zeytin sineği mücadelesinin zamanında yapılmasına karşın etkili olamadığına dikkati çekerken, şunları söyledi:
“Zeytin sineği mücadelesi yapılmasına rağmen olmadı. Bireysel olarak zeytin sineği mücadelesini sürdüren üreticiler de durumu artık kabullenerek, vazgeçmek zorunda kaldılar. Mevsim koşullarının ağırlığı da bu olumsuzluğa yol açtı. Tabii ki üzgünüz ama yapılacak başka bir şey de yok.”
Kaygısız, zeytin alım yerinde
İlçemizin en önemli gelir kaynaklarının başında gelen zeytin ürünü hasat mevsimi hafta başından bu yana devam ediyor.
2013 yılı zeytin alımlarının başlamasıyla birlikte, İlçemiz Kaymakamı İsmail Kaygısız, Marmarabirlik’e bağlı S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetimini ziyaret etti.
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetimi ile bir araya gelen Kaymakam Kaygısız, Erdek çiftçisinin ürettiği zeytin ürününün hemen hemen tamamını satın alan Marmarabirlik’in ülkemiz zeytin sektöründe bir dev olduğunu bununda bulunmaz bir nimet olarak görülmesi gerektiğini işaret etti.
Daha sonra, zeytin alımının yapıldığı alım noktasına beraberinde kooperatif yöneticileri ile birlikte geçen ilçemiz Kaymakamı Kaygısız, ürün getiren üreticilere bol ve bereketli bir kampanya dönemi temennisinde bulunduktan sonra kooperatiften ayrıldı.
Haber: Yeni Erdek Gazetesi