Hüseyin Sarı Görevine Başladı

Yerel seçimlerde yeniden belediye başkanı seçilen, ancak aldığı ceza nedeniyle mazbatası verilmeyen Hüseyin Sarı bugün sabah Erdek Belediyesi‘nde kesilen kurbanın ardından yeniden Erdek Belediye Başkanlığı görevini, 11 ay 20 gündür Başkan vekilliği yapan Hasan Yapakçı´dan devraldı.

Erdek Belediye Başkanı CHP‘li Hüseyin Sarı, başbakanlığı döneminde 2014 yılında Van’da düzenlediği mitingde sesi kısılan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla açılan davada aldığı 11 ay 20 gün hapis cezası nedeniyle mazbatasını alamamıştı. Bu nedenle yerine Hasan Yapakçı vekaleten görev yapmıştı.

Yargı tarafından verilen 11 ay 20 günlük cezasını tamamlayan Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, yeniden görevine başladı.

Hüseyin Sarı´nın görevine başlaması nedeniyle belediyenin önünde bir tören düzenlendi. Törene, belediye personeli, muhtarlar, STK başkan ve temsilcileri, CHP ilçe başkanı, İyi Parti Erdek ilçe başkanı, CHP ve İyi parti Belediye meclis üyeleri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Hüseyin Sarı törende topluluğa hitap etti. Konuşmasında Belediye personelinin 20 aydır maaş alamamasına rağmen görevini bir gün olsun aksatmadan sürdürdüğüne işaret eden Sarı, “Hakkınızı helâl edin. Benim sizler üzerinde bir hakkım varsa ben helâl ediyorum” dedi. Erdek Belediyesi´nin genelde kötü durumda olmadığını, sadece nakit sıkıntısı çektiğini söyledi. Şu anda aylık giderimiz 45 milyon, gelirimiz ise 51 milyon liradır” dedi. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, son dönemde Erdek Belediyesi ekonomik açıdan güçlendi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nden 20 milyonluk alacağımızın dışında toplam 622 milyon liralık alacağımız var. Sadece nakit sıkıntısı çekiyoruz. Alacaklarımız konusunda avukatlarımız çalışmalarını sürdürüyor. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında nakit sıkıntımızı aşacağımızı, hakkınızı alacağınızı düşünüyorum.” dedi

Kesilen kurbanın ardından Sarı, yeniden Erdek Belediye Başkanlığı görevini, başkan vekili Hasan Yapakçı´dan devraldı. Bir süre makamında tebrikleri kabul ettikten sonra bugün Balıkesir’de yapılacak olan Balıkesir Büyükşehir Meclisine katılmak için Balıkesir’e gitti.