Erdek Öğretmen Evi ve Erdek Meslek Lisesine Yıkım Kararı

Erdek Öğretmen Evi ve Erdek Meslek Lisesine Yıkım Kararı

Erdek Öğretmen evi Kapıdağ Teknik Lise

Erdek´te bulunan iki yapının deprem riski taşıması sebebiyle boşaltılması kararı alındı.

Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Kapıdağ Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi A Bloğu ve Spor Salonu yıkılacak. Okul, B Bloğa taşınarak ikili eğitime devam edilecek. Yıkımı yapılacak diğer yapı ise Erdek Öğretmenevi Binası olacak. Bu bina da en kısa sürede boşaltılarak yıkımı tamamlanacak. Kapıdağ Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ve Öğretmenevi’nin Haziran ayında tamamlanacak eğitim dönemin tamamlanmasının ardından yıkımına başlanacağı tahmin ediliyor.

Balıkesir Valiliği internet sitesinden yapılan açıklamada;
Balıkesir´de 184 bin öğrenci, 15 bin öğretmen ve çalışanı ile birbirine kenetlenmiş kocaman bir aile olarak, önceliği her sabah kapısını açtığımız eğitim kurumlarının güvenliği olarak işaret edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde “deprem tahkik raporları” sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alındığı bilgisini aktaran Balıkesir Valiliği, “Bu karar, öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam edebilmesi adına alınmış olup, bu kapsamda 51 eğitim binamız hakkında yıkım kararı alınmıştır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarından 10´u aynı bahçedeki sağlam olan diğer blokta, bunun dışındaki 41 okulumuzda ise, öğrencilerimiz kayıt bölgesindeki en yakın okulda eğitimlerine devam edecektir. Eğitim öğretimin aksamaması için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlama yapılmış ve tüm tedbirler alınmış olup, okullardaki idarecilerimiz öğrencilerimize gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Boşaltılacak binalar ve öğrencilerin eğitim göreceği eğitim kurumların listesinde Erdek Öğretmenevi ASO ile Kapıdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul binası ve Spor Salonu´nun da yer aldığı bildirildi.