Dünyanın Unuttuğu Yemen´i Erdek Unutmadı!

Dünyanın Unuttuğu Yemen´i Erdek Unutmadı!

Ak Parti Erdek İlçe Teşkilatı, dün Cuma Namazının ardından parti binası önünde Yemen´de zulüm gören Müslüman halk için yardım kampanyası başlatarak, basın açıklaması yaptı.

Ak Parti Erdek İlçe Teşkilatı, dün Cuma Namazının ardından parti binası önünde Yemen´de zulüm gören Müslüman halk için yardım kampanyası başlatarak, basın açıklaması yaptı.

Yemen´de iç savaş, açlık ve salgın hastalıklar yüzünden 10 dakikada bir çocuk öldüğünü üzülerek dile getirmek zorunda kaldıklarını belirten AK Parti İlçe Başkanı Kemal Kayan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hepimizin malumu olduğu üzere, Yemen´de yıllardan bu yana süre gelen iç savaş nedeni ile bilhassa son yıllarda yaşanan silahlı çatışmalar Yemen´deki Müslüman halkın açlık, hastalık, yoksulluk ile burun buruna gelmesine yol açmış durumdadır. Ülkede bu çatışmalar sebebiyle, altyapı sistemleri, okullar, hastaneler ve binalar büyük ölçüde yıkılmış, keza sağlık altyapısı çökmüş buna bağlı olarak çeşitli salgın hastalıklar ve kolera salgını başlamıştır. Ülkenin bu vahim durumu karşısında yaklaşık 2,5 milyon insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış, 28 milyonluk ülkenin 22 milyon insanı hastalık, açlık ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkum edilmiş ve yine aynı sebeplerle ne yazık ki yaklaşık 50.000 Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gelinen noktada ise bu imkansızlıklar içinde yaşam mücadelesi veren Yemen´li kardeşlerimizin 2 milyon çocuğu eğitim olanaklarından tamamen yoksun halde büyümekte, daha da vahimi yaklaşık 5 milyon çocuk yokluk sebebiyle temiz suya ulaşamamakta yeterli beslenememekte, salgın hastalıklarda boğuşurken ilaç ve tıbbi malzeme bulunamaması sebebiyle tedavi olamamakta adeta ölümü beklemektedir. Öyle ki bu yaşamı imkansız kılan şartlar neticesinde her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybetmektedir. Her Müslüman kardeşimiz için kabul edilmesi imkansız olduğunu düşündüğümüz bu insanlık dışı olaylar karşısında ise ne yazık ki bugüne kadar bir kaç yardım kuruluşu dışında tüm dünya Yemen´in yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamış durumdadır. Lakin artık bu noktada devlet ve millet olarak mazlumların yanında olmayı her daim şiar edindiğimiz gibi Yemen´li kardeşlerimizi bu zor zamanlarında yalnız bırakmıyor ve “Erdek Yemen´i Unutmadı” diyoruz. Bundan böyle de Erdek halkı olarak her daim gönlümüzde ve dualarımızda olan Yemen halkının yanında olacak, karınca kararınca elimizden gelen her türlü bağışı yapacağız. Bu bağlamda tez zamanda bu savaş, açlık ve hastalıkların son bulmasını temenni ediyor, halkımızın da bu husustaki hassas davranışlarına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

Parti binası önünde yapılan basın açıklamasından sonra Yemen halkı için bağış yapılmak üzere Ziraat Bankası´na gidildi.

Haber:Yeni Erdek Gazetesi-Tuncay Ertan