Canbaz: Esnafı yıllardır üzen uygulamaya son verildi

Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı M. Fatih Canbaz, hükümetten esnafın lehine güzel bir uygulamaya imza atıldığını söyledi.
Canbaz, Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle “Herhangi bir nedenle gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin bir daha hiçbir şekilde basit usule dönemeyecekler” yönündeki yasal düzenlemenin kaldırıldığını belirtti.
Böylece gerçek usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkarların, iki yıl basit usule tabi olmanın koşullarına sahip olmaları halinde takip eden yılbaşından basit usule geçebilmesinin önünün açıldığı müjdesi veren Canbaz, şunları kaydetti: “Gerçek usulden basit usule geçişle ilgili olarak iki yıllık süre ilk kez 2012 yılı itibarıyla başladığından 2012 ve 2013’te basit usule tabi olmanın şartlarını taşıyan gerçek usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlar, 1 Ocak 2014 itibarıyla basit usule geçebilecek. Maliye Bakanlığı’nın 18 Aralık tarihli Gelir Vergisi Sirkülerine göre, 2012 ve 2013’te basit usule tabi olmanın şartlarını taşıyan esnaf ve sanatkarların, 1-31 Ocak 2014 tarihlerinde bağlı oldukları vergi dairelerine bir dilekçeyle başvurması gerekiyor. Gerçek usulden basit usule geçme hakkına sahip olduğu halde Ocak ayı içinde dilekçeyle müracaat etmeyenlerin, gerçek usulde vergiye tabi olmayı tercih ettikleri kabul edilecek ve bu tarihten sonra basit usule geçiş işlemleri yapılmayacak.”
canbaz