Emlak Vergisi İkiye Katlanacak

İstanbul ve Kocaeli hariç eski Büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi normalin iki katı alınacak ve daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.
Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Büyükşehir statüsüne girecek 14 il ile İstanbul ve Kocaeli hariç eski Büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi normalin iki katı alınacak ve daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.
YENİLERE DE VURACAK
Habertürk’ün haberine göre; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van 30 Mart 2014’ten geçerli olmak üzere Büyükşehir statüsüne girecek. Halen İstanbul ve Kocaeli’nde olduğu gibi eski ve yeni tüm Büyükşehirlerde il mülki sınırları ‘Büyükşehir belediyesinin sınırı’ olarak kabul edilecek. Dolayısıyla İstanbul ve Kocaeli dışında kalan 14 eski Büyükşehirin metropol dışındaki ilçeleri de 30 Mart’tan itibaren yeni kurallara tabi olacak. Yeni Büyükşehirli olacak vatandaşları daha yüksek emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi bekliyor.
İLÇELER DE DAHİL
Emlak vergisi kanununa göre, normal illerde konutta binde 1, işyerinde binde 2, arsada binde 3 olan emlak vergileri Büyükşehirlerde sırasıyla binde 2, binde 4 ve binde 6 olmak üzere iki katı olarak uygulanıyor. Bu nedenle Büyükşehirlerin sadece il merkezlerinde değil, tüm ilçelerinde 2014 yılından itibaren normalin iki katı tutarında vergi alınacak. Örneğin Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde 100 bin liralık ev için normalde 100 lira olan emlak vergisi bu yıl 200 liraya çıkacak.
emlak vergisi