Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel’in Yeni Yıl Mesajı

Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel’in Yeni Yıl Mesajı

Mutlu bir gelecek, ülkemiz ve tüm insanlık için aydınlık günler beklentilerimizi, yeni bir yılın başlangıcında daha da güçlendirerek umudumuzu yarınlara taşıyoruz.

Yarınlar hep bir umuttur aslında. Geçmişte yaşanan olumsuzlukların yeniden yaşanmayacağı, mutlulukların ise artarak bizleri kucaklayacağı günlerin umududur. Yeni başlangıçlar da bu umudumuzu güçlendiren, beklentilerimizi tazeleyen bir güç anlamı taşımaktadır.

Yeni bir yılın başlangıcında, geçen yılın değerlendirmesini yapmak, gelecek beklentilerimizin doğru şekillendirilmesinde büyük önem taşıyor.

Belediye hizmetleri açısından değerlendirdiğimizde, 2013 yılının da önceki yılların devamı olarak başarılı bir dönem olduğu görülecektir. Belediye bütçesi akılcı ve bu kentin gerçek ihtiyaçları düşünülerek yapılan harcamalarla en doğru biçimde yönetilmiştir. Belediye hizmetlerinde kalite her geçen yıl biraz daha arttırılmıştır. İnsana değer veren, her düşünceye eşit uzaklıkta ve sevgiyle yaklaşan bir yönetim anlayışıyla, halkımızla bütünleşilmiştir. Vatandaşlarımız artık belediyeye geldiğinde kendilerini, kendi evinde gibi rahat ve güvende hissedebilmektedir.

Bu anlayış, Bandırma’nın son 5 yılında bu kente çok ciddi kazanımlar sağlamıştır. Bandırma insanların hor görüldüğü, kimsenin düşüncesine saygı gösterilmeyen dayatmacı bir yönetim anlayışından kurtarılarak, insanın mutluluğunu temel alan, ona değer veren çağdaş bir kent yönetimine kavuşturulmuştur.

Bu temel anlayışla, halkımızın beklediği hizmetleri bu kente kazandırma konusunda ciddi başarılar sağlanmıştır. Geçen dönemin tüm borçları ödenmiş, yeni otogar, yeni belediye binası, galericiler sitesi, tır parkı, alışveriş merkezi, otel tamamlanarak hizmete alınmıştır. Kent içi asfalt ve beton parke yol kaplamalarında Bandırma yeni rekorlarla tanışmıştır. Yeşil alanlarda ciddi artışlar sağlanmıştır. Alt yapı konusundaki eksikler büyük ölçüde giderilmiştir. Sadece 2013 yılında 18 adet yeni ve tam donanımlı çocuk parkı hizmete sunulmuştur. Sosyal projelerle toplumun sıkıntı yaşayan kesimlerinin elinden tutulmuştur. Kültür sanat etkinlikleri ile Bandırma bu alanda adını tüm ülkede duyuran bir marka kent haline getirilmiştir. Festival programları ve Ramazan etkinlikleri ile halkımızın sosyal yaşamına çok anlamlı katkılar sağlanmıştır. Çıkarılan tüm engellemelere karşın, yeni pazar yeri projesi ihale aşamasına getirilmiştir. Bandırma’ya yakışacak bu projeyi de halkımızın hizmetine sunacağız.

Bazıları ısrarla görmezden gelse de halkımız her şeyin farkında. Bu doğru değerlendirme ile 2009 yerel seçimlerinde tercihini ortaya koydu. Bandırma’yı, kendinden biri olarak gördüğü, halkın emanetine sahip çıkan, yolsuzluğa asla bulaşmayacak kadrolara emanet etti. Bu emanete bugüne kadar titizlikle sahip çıktık. Bundan sonra da böyle devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

2014 yılı 30 Martı’nda yapılacak yerel seçimler, kentleri beş yıllığına yönetecek kişilerin seçiminden çok fazla anlamlar taşıyor. Artık pis kokuların bastırılamayacak hale gelip ortalığa yayılmaya başlaması çok açık bir uyarıdır. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile çok az bir bölümü gün yüzüne çıkan karanlık ilişkiler, Bakan çocuklarının içinde yer aldığı kirli çark artık ortaya çıkmıştır. Bu gerçekleri ne dış güçlerin ve paralel devletin bir oyunu gibi göstererek ne de savcılara ve yargıya baskı yaparak asla gizleyemezsiniz. Bunun hesabını mutlaka vereceksiniz. Bu halk hısızların, rüşvetçilerin, yolsuzluk batağına sürüklenenlerin her zaman karşısında dimdik durmuştur.

11 yıldır ülkeyi yönetemeyen, halkın tüm değerlerine savaş açan AKP iktidarından kurtulmak için önümüzde çok değerli bir fırsat var. Halkımızın bu fırsatı, oylarıyla en akılcı biçimde kullanacağına inanıyorum. AKP artık halkımızın kendisine verdiği tüm kredileri tüketmiştir. Kabusunu gördüğü tükenmişlik sendromuyla 30 Martta yüz yüze gelecek ve sandıklarda tarihe gömülecektir.

Bandırma’da da, beş yılda kentimize çok önemli kazanımlar sağlayan sosyal demokrat hizmet geleneğini sürdürerek daha da ilerilere taşıyacak yeni ekibimize desteğinizi sürdüreceğinize inanıyorum. Bu desteğinizle, gelecek beş yılda da Bandırma’nın çağdaş ve aydınlık bir kent kimliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaksınız.

Bu seçimlerde, çıkarılan büyükşehir yasası ile Bandırma’nın gelecekle ilgili pek çok güzel hayalini yok edenlere, Bandırma’yı Balıkesir’e mahkum edenlere en güzel yanıtı hep birlikte vereceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 2014 yılının Bandırmamız, ülkemiz ve tüm insanlık için umut, huzur, dostluk ve barış getirmesi dileğiyle yeni yılınızı kutlar, tüm hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

sedatpekelyeniyıl