AV SEZONU AÇILIYOR

AV SEZONU AÇILIYOR


Bölgemizdeki av yasağı bugün sona eriyor. 2019-2020 Av Döneminde Marmara Bölgesinde 17 Ağustos 2019 tarihinde avlanma başlıyor.
Yeni av sezonu yarın Bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.
Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil), yaban domuzu avı için ise ilave olarak Salı günü de av yapılabilecek.

AVCI BAŞINA BİR GÜNLÜK LİMİT BELİRLENDİ
Avına izin verilen bazı av hayvanları için avcı başına belirlenen bir günlük avlanma limitleri de açıklandı.
Buna göre Kuşlar için; Bıldırcın 10, üveyik 3, karatavuk 3, çulluk 5, sakarmeke 4, tahtalı 4, sakarca 3, su çulluğu (bekasin) 1, kınalı ve kum keklik toplamda 2, Yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın toplamda 6 (Toplam 6 avlanma limiti içinde sadece 1 adet kılkuyruk, 2 adet elmabaş patka olabilir), Memeliler için ise; Yabani tavşan 1, adatavşanı 2, yaban domuzu 2, çakal 1, kaya sansarı 2, tilki 2 olarak belirlendi.

AV DÖNÜŞÜNDE BAGAJ LİMİTİ DE BELİRLENDİ
Avcıların av dönüşünde taşıyacakları av hayvanı miktarı da belirlendi. Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan hayvanların avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için yukarıda belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşmayacak.
Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilecekler.

KOTA BİTİNCE AV YASAK
Genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde günlük avlanma limitlerine göre MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde “Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilecekler. Genel ve devlet avlağında herhangi bir türe ait kota bitince o türün o avlakta avlanması yasak olacak.

haber:Erdek Doğuş Gazetesi